V Přešticích je podle slov místostarosty Antonína Kmocha v současné době nainstalována jedna kamera, která dohlíží na náměstí. Je otočná a může monitorovat větší prostor, jenže se nedoplňuje s žádnou 'kolegyní' a bohužel není problém krást doslova za jejími zády. „Stalo se nám, že na jednom záběru ještě jízdní kolo na náměstí stálo, ale když se kamera vrátila zpátky, bylo už pryč,“ popsal Kmoch. Navíc na záznamech ze tmy je poznat jen máloco. „Proto chceme nakoupit více kvalitnějších kamer, které by nám pomáhaly. Jedním z míst, kam bychom je chtěli, bude určitě vnitroblok, který ničí vandalové. Vytipovaných míst máme ještě několik – vybudování kamerového systému by se mělo doplňovat také s městskou policií, kterou plánujeme zavést,“ pokračoval místostarosta. Modernější kamera pdole něho stojí zhruba 100 tisíc korun.

Zkušební provoz má za sebou také kamera, která vloni hlídala autobusovou zastávku a přechod pro chodce na hlavním silničním tahu v Plasích. Jak řekl tajemník tamního úřadu Josef Domabyl, v Plasích se brzy rozkřiklo, že je právě tahle část města pod dohledem. „Také jsme poskytovali záznamy policistům, když nás oslovili s tím, že městem projíždělo hledané auto,“ uvedl tajemník.

Plaská kamera fungovala ale jen do zimy. „Není vyhřívaná a při nízkých teplotách se mlží a obraz je špatný,“ podotkl.

I v Plasích do budoucna chtějí kamerový systém rozmožit. Několik monitorovacích zařízení hlídá i v Tlučné. „Veškerá kriminalita, s níž jsme měli problémy, takřka vymizela. Kamery nehlídají ani tak naše obyvatele, ti o nich většinou vědí – spíše jsou zaměřené na zlodějíčky odjinud, kteří by u nás mohli být,“ pochvaluje si starosta Stanislav Volf.

Podle Hany štěpánkové, mluvčí Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ), mohou obce kamerové sledování užívat pouze v případě, že nadměrně nezasahuje do soukromí lidí. „Jako se to stalo vloni v srpnu v Plzni, kdy jeden z přístrojů snímal okno do bytu. Kvůli tomu jsme zahájili rozsáhlé vyšetřování, které stále trvá,“ konstatovala Štěpánková.

Podle ÚOOÚ mohou údaje z kamer mohou sloužit k identifikaci pachatelů trestných činů i jako důkaz před soudem. Zároveň by se podle něho měl kamerový systém používat tehdy, není–li možné například ochránit majetek jinak. Lidé, kteří si nejsou jistí, nakolik je kamery sledují a co všechno mohou a co nesmí vidět, mohou navštívit stránky úřadu www.uoou.cz.