Nejnovější žebříček Real Index, který pravidelně vydává poradenská a technologická společnost Deloitte, zaznamenal, že v loňském třetím čtvrtletí v Plzeňském kraji klesly ceny prodaných bytů o více než 5 procent na 61 800 korun za metr čtvereční. Ve srovnání s ostatními regiony České republiky to byl nejvýraznější pokles, celorepublikový průměr je 1,8 %. Najdou se ale i kraje, kde došlo k výraznému nárůstu, například Jihočeský a Královéhradecký.

Skutečné ceny prodaných bytů v ČRSkutečné ceny prodaných bytů v ČRZdroj: Zdroj: Deloitte Real Index

Deloitte Real Index od roku 2015 přináší data o tom, jak se vyvíjí skutečné ceny bytů. Data sbírá pouze z uskutečněných prodejů bytů, které byly zapsány v katastru nemovitostí v podobě kupních smluv. Výsledky srovnává s předchozím čtvrtletím.

„Třetí čtvrtletí loňského roku se ještě neslo ve znamení vyčkání na lepší podmínky pro koupi nemovitosti. Vývoj realitního trhu tak zůstával bez výrazných změn, což například developery vedlo k různým slevovým a marketingovým nabídkám. Oproti bytům v cihlových a panelových domech jsou totiž ty nové pro kupující vždy atraktivnější, ale také dražší,“ vysvětlil expert na nemovitostní trh z poradenské a technologické společnosti Deloitte Petr Hána.

Nové městské byty v bytových domech v Korandově ulici v Plzni
Chcete městský byt? Podmínky pro jeho získání nejsou všude stejné

A jak jsou na tom s cenami jednotlivé okresy Plzeňského kraje? Nejdražší byty jsou tradičně v okrese Plzeň-město, kde metr čtvereční bytu stojí průměrně 61 601 Kč. S odstupem za krajským městem jsou Klatovy (49 765 Kč) následují Rokycany (44 310 Kč), Plzeň-sever (42 125 Kč), Tachov (41 456 Kč) a Plzeň-jih (38 163 Kč). Nejlevněji byt seženete v okrese Domažlice, kde je průměrná cena za metr čtvereční 33 252 Kč.