Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Plzeňskem zněly vánoční koledy

Plzeňsko - Celkem na deseti místech si lidé ve středu v 18 hodin společně zazpívali několik tradičních vánočních písní.

14.12.2016
SDÍLEJ:

Akce Česko zpívá koledy se na náměstí Republiky v Plzni zúčastnilo 5027 lidíFoto: DENÍK/Milan Říský

Deník připravil na středeční podvečer 14. prosince spolu s Českým rozhlasem tradiční akci Česko zpívá koledy.

Nejvíce lidí se ke společnému zpívání sešlo na plzeňském náměstí Republiky. Zde v 18 hodin společně zazpívalo vánoční písně Nesem vám noviny, Narodil se Kristus Pán, Půjdem spolu do Betléma, Veselé vánoční hody, Pásli ovce valaši a Vánoce, Vánoce přicházejí 5027 lidí.

Vánoční atmosféru si užili také klienti Domova seniorů Anavita v Plzni. K akci Česko zpívá koledy se tak připojili i lidé s Alzehimerovou chorobou a senioři. "S klienty se zpěvu věnujeme pravidelně, ale zpívání koled je něčím skutečně výjimečným. Proto jsme již od minulého týdne pilně trénovali, abychom byli dobře připraveni. Ve společenské místnosti se nás tak ve sváteční náladě sešlo při zpívání u rozsvíceného stromečku i svíček na adventním věnci téměř padesát," popisuje zážitek aktivizační pracovnice plzeňské pobočky Anavity Kateřina Ozimá. Zazpívat oblíbené koledy si přišla zazpívat nejen zhruba dvacítka klientů, zaměstnanci a rodina klientky paní Velíškové, ale dokonce je přišli podpořit i stážisté se svou učitelkou, kteří jsou teď v plzeňské Anavitě na praxi.

Účast 369 lidí měla akce ve Spáleném Poříčí, kde zpěvu koled předcházelo hudební vystoupení dětí zdejší mateřské školy a pohádka, kterou odehráli žáci místní základní školy. "Akci pořádáme kromě náměstí v Poříčí také před kapličkou sv Petra a Pavla v Lipnici. Každý z účastníků na obou místech dostal pamětní list a teplé občerstvení," informovala Ivana Paseková ze spálenopoříčského infocentra. Loni čítala zdejší účast 366 zpěváků.

Speciální vánoční pivo mohl ochutnat každý, kdo na zpívání koled dorazil do pivovaru v Letinech na jižním Plzeňsku. "Je to vídeňský vánoční speciál, točíme ho už od první adventní neděle," prozradil provozní pivovaru Miroslav Krézl. Koledy zde ve středu v podvečer zpívalo 77 lidí. "V Letinech se zpívalo potřetí, z toho v pivovaru podruhé. Já mám z vybraných koled nejraději Narodil se Kristus Pán," dodal Krézl.

V 18 hodin zazněly známé koledy také u betléma na zahradě rodiny Havránkových ve Zruči-Senci. "Letos se zúčastnilo zhruba sedmdesát lidí," řekl Milan Havránek. Betlém mají Havránkovi na zahradě od roku 2006, figurky do něj vyrábí Milan Havránek z pórobetonových tvárnic. Akce se u betlému konala již podruhé.

Mezi další místa, kde se zpívaly ve středu v podvečer koledy patřily i jihoplzeňské Přeštice. Akci zde předcházely vánoční trhy s adventním zbožím, od 16 hodin vystoupily na pódiu sbory Skalka, Skaláček, Přeštické flétničky, Hlásek, Minihlásek a Carmina, které se při zpěvu koled v 18 hodin spojily s příchozími v jeden velký sbor. Sešlo se zde 975 zpívajících.

Celkem si v jediný okamžik zazpívalo vánoční koledy v Plzeňském kraji více než 11 tisíc lidí.

Kde se na Plzeňsku zpívaly koledy

Plzeň
náměstí Republiky, Dům seniorů Anavita

Jižní Plzeňsko
Spálené Poříčí, Přeštice, Letiny, Kasejovice, Blovice

Severní Plzeňsko
Žihle, Chlumčany, Zruč-Senec

Autor: Lukáš Matoušek

14.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dominik Kubalík

Škodovka prohrála, přesto je první

Ilustrační foto
2

Sedmiletý chlapec jel načerno, dluh přišli vymáhat exekutoři

V Privamedu se otevírá Centrum mamografického screeningu

Plzeň - Začátkem října vyšetřila plzeňská nemocnice Privamed první pacientky ve svém nově otevřeném Centru mamografického screeningu. Pracoviště disponuje nejmodernějším přístrojovým vybavením v tomto oboru.  

Šoféři nedodržují přestávky

Plzeňský kraj – Policisté kontrolovali v celém kraji řidiče náklaďáků a autobusů.

Naši prvňáci ze 7. ZŠ Plzeň

Plzeňsko - Ve středu 18. října najdete v Plzeňském deníku prvňáky ze 7. ZŠ Plzeň. Nezapomeňte si koupit noviny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení