Zlatavým mokem z Plzeňského Prazdroje si totiž o Velikonocích připijí církevní hodnostáři ve Vatikánu.

„První várce piva se dříve běžně žehnalo a ležák Pilsner Urquell nebyl výjimkou. Historicky prvního požehnání se mu dostalo pátého října 1842. Jsem rád, že pivovar tuto milou tradici připomíná, a doufám, že velikonoční pivo bude mít úspěch nejen ve Vatikánu,“ uvedl Radkovský.

Požehnání je prý vždy určeno lidem. To pondělní proto směřovalo k pijákům, kteří pivo ochutnají. Pivovar Plzeňský Prazdroj pošle do Říma zásilku 2012 lahví piva Pilsner Urquell. Nápoj skončí především v domě svaté Marty, což je hotelový dům pro návštěvy, které do Vatikánu přijedou. Bydlí tam rovněž mnozí vatikánští zaměstnanci. Ti se tam také většinou stravují. Množství plzeňského, které do Vatikánu směřuje, je podle biskupa spíše na ochutnání. „Ale když budou chtít objednají si další,“ říká s úsměvem. V církevním státě se prý pije hlavně víno. „Přeci jen, jsme v Itálii. Ale k dostání tam jsou i různá světová piva,“ dodává Radkovský.

Výroba velikonoční várky byla zaznamenána na pamětním Varním listu podepsaném sládkem Václavem Berkou a plzeňským biskupem. „Toto pivo bude výjimečné, protože je uvařeno z požehnaných surovin, což je pro nás velkou ctí. Rádi bychom naše pivo propojili s touto velkou církevní událostí a jako požehnané je tradičně posílali církevním hodnostářům i poutníkům každý rok,“ sděluje Berka.

Požehnané pivo poslal plzeňský pivovar do Vatikánu už v loňském roce. Pilo se například při blahořečení Jana Pavla II.