„Vše je zatím ve fázi příprav a analýz. Zvažujeme, co by bylo zpoplatněné a jakou částkou," řekl Deníku ředitel nemocnice Privamed Miroslav Mach s tím, že první zájemci by si za svého operatéra mohli připlatit už v první polovině července.

Zbývající dvě plzeňské nemocnice jsou v tomto ohledu zdrženlivější. Podle mluvčí Fakultní nemocnice v Plzni Renaty Jenšíkové o tuto službu není zájem mezi pacienty ani mezi lékaři. Není tedy důvod ji zavádět. Navíc by prý bylo organizačně složité začlenit ji do stávající pracovní doby zdravotníků. Aby nebyl narušený chod plánovaných zákroků, extra placení lékaři by museli operovat mimo pracovní dobu. Tedy třeba o víkendech.
„Platba za výběr lékaře by pak musela zohledňovat i náklady na provoz operačních sálů, práci instrumentáře, anesteziologa a dalších, kteří se na provedení operačního výkonu podílejí," vysvětluje Jenšíková. V takovém případě by však příplatek za zákrok přesáhl cenovou hranici stanovenou ministerstvem. Ta činí patnáct tisíc korun v případě přednosty nebo primáře, za výběr konkrétního řadového lékaře nesmí pacient zaplatit více než pět tisíc korun.

Více přímo v Deníku.