Po prázdninové odmlce se vrací true crime cyklus#plzeňskézločiny, který prostřednictvím přednášek kriminalistů Michaely Noskové a Františka Müllera představuje závažné kriminální zločiny na Plzeňsku a jejich vyšetřování.

V první polovině roku jej navštívilo přes 2500 lidí, rezervace na přednášky mizely raketovou rychlostí. „Úspěch série nás těší, zájem veřejnosti je opravdu obrovský a do konce roku kromě přednášek chystáme i doprovodné akce, neboť Františku Müllerovi, jehož můžete znát z přednášek, vyjde kniha,“ předeslal Milan Říský, vedoucí oddělení PR a marketingu Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje, kde se přednášky konají.

Přednáška Plzeňské zločiny | Video: Deník/ Milan Kilián

Cyklus#plzeňskézločiny vznikl ve spolupráci s Krajským ředitelstvím policie Plzeňského kraje. „Jsme nadšeni, že tento ojedinělý projekt, který umožňuje posluchačům nahlédnout ‚pod pokličku‘ vyšetřování těch nejzávažnějších trestných činů, se stále těší velkému zájmu veřejnosti, a věříme, že návštěvnost bude i po prázdninách tak ohromující, jako byla dosud. Třeba se stane, že mezi posluchači se najdou lidé, které vyprávění kriminalistů Michaely Noskové a Františka Müllera nadchne tak, že se budou zajímat o práci u policie a mohou se v budoucnu stát kriminalisty a vyšetřovat obdobné případy,“ dodala policejní mluvčí Dagmar Brožová.

Kniha Skutečné zločiny na Plzeňsku se v knihkupectvích objeví již 21. září, vyjde pod největším vydavatelstvím v České republice Albatros Media. „Popisuji v ní, jak došlo k objasnění brutální vraždy seniora, k níž pachatel neměl motiv, představuji kauzu dvou vraždících bratrů a rozebírám případ rozčtvrceného muže, jehož tělo vydala řeka,“ upřesnil Müller. Premiérově ji plzeňský kriminalista uvede během besedy na literárním festivalu Svět knihy Plzeň 23. září v 11 hodin v sále pro dvě stě lidí.

Přednášky odstartují v hlavní budově SVK PK dne 5. a 6. září, rezervace budou spuštěny 29. srpna v 19 hodin na webu plzenskavstupenka.cz. Kriminalisté Nosková a Müller se tentokrát zaměří na případ kyselinového útoku z roku 2013. „Martina P. nastoupila do auta, aby z místa svého bydliště odjela do práce. V tu chvíli pachatel otevřel dveře jejího auta a polil ji kyselinou. Žíravinu částečně polkla, takže kromě rozsáhlých popálenin obličeje, rukou a nohou měla poleptaný i zažívací a dýchací trakt, dva týdny bojovala o život a téměř půl roku strávila v nemocnici. Podezřelým se stal její expřítel Jan Dubský, toho se podařilo usvědčit a následně odsoudit,“ představila Nosková případ.

Martina přišla o zrak, podstoupila velké množství operací a následně se rozhodla pomáhat lidem s popáleninovými úrazy. Projekt Burn Fighters, který spoluzaložila, si klade za cíl motivovat popálené lidi, aby se po takto těžkém zranění nevzdávali. „Společně s Finále Plzeň jsme se rozhodli Burn Fighters podpořit, učinit tak můžete i vy libovolnou částkou na transparentní účet 1764755010/5500 s variabilním symbolem 0923 nebo prostřednictvím QR kódu,“ doplnil Říský.

Kromě dvou termínů na začátku září proběhne přednáška o útoku kyselinou i jako doprovodný program filmového festivalu Finále Plzeň, veškerý výtěžek ze vstupného bude věnován Burn Fighters. Akce se uskuteční 26. září a bude na ní pokřtěna kniha Skutečné zločiny na Plzeňsku. Vstupenky se začnou prodávat 8. září.

Během října rozeberou kriminalisté případ Luďka Zlámala, který rozřezal tělo svého bývalého šéfa; jeho části se pak našly v řece Berounce, většinu ostatků se však najít nepodařilo. V listopadu a prosinci se zaměří na příběhy čtyř brutálních vražd, jejichž pachatelé neskončili na dlouhá léta ve vězení, ale v rukou psychiatrů v přísně střežené zabezpečovací detenci. Dle znalců totiž za jejich činy stála závažná psychická onemocnění, a z tohoto důvodu nebyli za své jednání trestně odpovědní.

Cyklus o kriminálních zločinech je přístupný i neslyšícím, kteří o něj měli velký zájem. Druhá z přednášek je vždy tlumočena do znakového jazyka. „O tlumočení se pravidelně stará dvojice Kristýna Voříšková a Miroslav Hanzlíček ze Spolku neslyšících Plzeň − Voříšková tlumočí kpt. Noskovou a Hanzlíček kpt. Müllera. Děkujeme jim za bezvadnou spolupráci,“ upozornil Říský.

V říjnu bude také František Müller podepisovat svoji knihu v knihkupectví Kosmas na Klatovské třídě; o historii jejího vzniku pohovoří v prosinci v rámci cyklu #potkejautora ve SVK PK.

Termíny akcí září − prosinec 2023:
5. a 6. 9., 17.30:
Útok kyselinou (přednáška), 23. 9., 11.00: Svět knihy (beseda), 26. 9., 17.30: Finále Plzeň (přednáška), 10. a 11. 10., 17.30: Tělo v řece (přednáška), 26. 10., 17.00: Kosmas (autogramiáda), 7. a 8. 11., 17.30: Nepříčetní vrazi I. (přednáška), 6. 12., 17.00:#potkejautora (beseda), 12. a 13. 12., 17.30: Nepříčetní vrazi II. (přednáška).