„Když se v roce 1893 synagoga otvírala, žila ve městě početná židovská komunita, dnes má však jen zlomek tehdejšího počtu členů. Bohoslužby a svátky proto plzeňští židé slaví jinde," řekla předsedkyně místní židovské obce Eva Štixová.

Respekt i akustika

„Vzbuzuje respekt, když do ní člověk vstoupí, a její vnitřní atmosféru umocní hudba nebo výstavy, kterým se v posledním dvacetiletí otevřela," říká o synagoze plzeňský primátor Martin Baxa. Po velké rekonstrukci na konci 90. let minulého století se synagoga používá převážně ke kulturním akcím.

V prostoru, který má údajně jedny z nejlepších akustických podmínek v Plzni, vystoupila například světově uznávaná houslistka Ida Haendelová nebo skupina The Very Best of Black Gospel.

Židovských snoubenců je málo

První židovská svatba od roku 1938 se v synagoze konala v roce 1999. Další už nenásledovaly. „Aby se mohla konat židovská svatba, musí být oba snoubenci židé, to se už moc často nestává," poznamenala Štixová. Synagoga také každoročně hostí vzpomínkové setkání. Plzeňané si připomínají výročí transportů, kterými nacisté v lednu 1942 odvezli do koncentračního tábora na 2600 plzeňských židů. Před pochodem extremistů v roce 2008 byla v synagoze bohoslužba s rabínem, kam přišli židé, křesťané i lidé bez víry.

Židovská obec se nebrání i jinému důstojnému využití synagogy. „Měli jsme tu například celosvětový sjezd právníků, kde bylo 1200 lidí z celého světa. Přímo v synagoze ukazovali, jak to probíhá u soudu, měli taláry a bylo to moc zajímavé," vzpomněla Štixová. Zatím neúspěšně nabízí prostory plzeňské univerzitě pro promoce. „Bylo by to dobře, dostalo by se sem ještě víc lidí a synagoga by vešla ještě víc ve známost," míní Štixová.

Ačkoliv při koncertech bývá synagoga většinou zcela zaplněná, výnosy nejsou velké. Přesto pomáhají židovské obci aspoň částečně financovat provoz stavby, která se navíc neustále průběžně rekonstruuje. I když v roce 1998 skončila generální oprava za desítky milionů korun, některé části se už po necelých 20 letech dostaly do havarijního stavu. „Buď to nebylo uděláno dobře, nebo nebyl k dispozici materiál, který by byl třeba," řekla Štixová. V minulých letech obec i díky dotacím od města, kraje a díky pomoci židovských organizací a institucí opravila obložení u dveří, zakonzervovala vnitřní výmalby, které začaly opadávat, opravila schody, místnost pro rabína a nechala udělat troje nové vstupní dveře.

Opravy pokračují

V posledních dvou letech prochází synagoga další rekonstrukcí, a to především čelní fasády, která se bortila a opadávala. Náklady dosáhly postupně zhruba 2,5 milionu korun. Další asi 1,5 milionu bude stát nynější oprava kupolí, které byly včetně zlacených prvků ve velmi špatném stavu. „Zjistili jsme, že je to tam nebezpečné, místy tam zatéká a rezne to tam," popsala stav Štixová.

Opravu potřebují i původní varhany z konce 19. století. „Každý, kdo sem ze znalců přijede, říká, jak jsou nádherné. Že je to světový unikát, ale na jejich opravu potřebujeme 45 milionů korun," dodala zástupkyně židovské obce.