Většinou jsou ztichlé a poskytují místo k odpočinku jen svým majitelům. V sobotu se poprvé otevřely i Plzeňanům. Plzeňské dvorky v historickém jádru města, jejichž festival uspořádala Nadace 700 let města Plzně.

Zatímco na univerzitním dvorku v Sedláčkově ul. 38 hrál jazz a odpoledne i swingová kapela, na dvorku v Bezručově ul. 9 se hrálo a zpívalo s kytarou a víno tu rozléval do kamenných džbánků z ještě staré Moravské vinárny ve stejné ulici vrchní Vladimír Jančík. Možná i proto se tu Plzeňané cítili jako doma.

Majitel domu, advokát Václav Horák, tvrdil, že na dvorku odpočívá poprvé. „Já jsem workoholik, ještě jsem se tu nikdy neposadil," smál se.

Bezručova 9. Festival Plzeňské dvorky.

Dvorek s historickou studnou a zahrádkou byl prý předposledním místem, které přišlo při desetileté rekonstrukci objektu na řadu. Ze studny se prý kdysi brala voda na vaření piva, protože v domě byli dva právovárečníci. Ale největším oříškem, se kterým se museli majitelé vyrovnat, byla dřevomorka. „Objevili jsme ji náhodou a dala nám zabrat. Dvorek byl proti ní procházka růžovým sadem," dodal Horák.

Festival Plzeňské dvorky se v Plzni uskutečnil poprvé a do centra města přilákal velké množství Plzeňanů. V rámci akce bylo zpřístupněno dvanáct známých, ale především neznámých zákoutí v samém středu krajské metropole. "Každé město má svůj půvab a kouzlo, každé město má svá tajemství a ta jsou tím tajemnější, čím jsou skrytější. A takové městské dvorky, město ve městě, to je ráj pro tajemství. Akce Plzeňské dvorky chce roušku tajemna v Plzni poodhalit," popsali organizátoři smysl celé akce.