Na mapě volně přístupných dvorků tentokrát přibyly adresy Sedláčkova 29 a 32, náměstí Republiky 21 a do programu se vrátil oblíbený dvorek na náměstí Republiky 20. Na dvoře plzeňské radnice si mohli návštěvníci prohlédnout obnovená sgrafita.

Zdroj: Deník/Veronika Krátká

Klidné místo s posezením a zelení objevili příchozí za trojicí domů na nároží rušné Americké třídy a Resslovy ulice. Budovy jsou dílem významného plzeňského stavitele Martina Stelzera stejně jako stovky dalších domů ve městě i Měšťanský pivovar. Lidé se mohli dozvědět víc od jeho prapravnuka Pavla Stelzera, a také si prohlédnout dobové fotografie. „Bylo tady spousta zeleně, cestičky sypané žlutým pískem lemované cihlami. Na téhle zahrádce jsem strávil dětská léta, pak nám to za bolševiků sebrali, nasypali sem metr země a ty nádherné chodníčky zůstaly pod tím. Tuhle krásnou kamennou zeď nahodili betonem, ta nebyla vůbec vidět a nám potom dalo velkou práci z ní ten beton odstranit. Val na druhé straně připomíná, že tady je velký protiletecký kryt a ty dva malé domky vedle, to byly prádelna a sušárna, které sloužily místním obyvatelům,“ vzpomíná Pavel Stelzer.

Jeho vyprávění se zájmem poslouchá Plzeňanka Alena: „Jsem na téhle akci poprvé. Tohle je první dvorek, kam jsem se šla podívat a je to nádhera.“ Naopak manželé Miroslav a Pěva, kteří sem také zamířili, jsou tady už poněkolikáté. „Začali jsme ve Škroupovce na třech dvorcích u krajského úřadu, byli jsme na Klatovské, v parku Miroslava Horníčka, v Plachého ulici a na náměstí Míru v rozhlase. Sem chodíme každý rok a sledujeme, jak se tohle místo mění,“ dodává paní Pěva.

Vizualizace nové moderní čtvrti v Plzni na Slovanech. Ta by měla vzniknout do patnácti let v areálu bývalých kasáren
Kasárna na Slovanech nahradí čtvrť budoucnosti. Podívejte se, jak bude vypadat

Dalším domem na druhé straně Americké třídy bylo možné projít na letní scénu Měšťanské besedy, kde po celý den zněla živá hudba. Na koncerty lákal i malebný dvorek Západočeské galerie v Pražské ulici. Na dvorku v domě s kavárnou v Dominikánské 5 si lidé mohli poslechnout mimo jiné formaci Jiná krajina a dvorek Muzea loutek na náměstí Republiky lákal na vystoupení souborů základních uměleckých škol. Součástí doprovodného programu byla i stopovačka a komentované prohlídky.