„Celý workshop funguje tak, že dítě si vylosuje své povolání a ve výplatním okénku ode mě dostane měsíční mzdu. Z té jsou pak strhávány daně, náklady na bydlení a nezbytné výdaje. Za ušetřené peníze si mohou děti na závěr zakoupit různé sladkosti,“ říká Kristýna Nová, která každou sobotu a neděli odpoledne učí děti, co jsou daně, a jak s nimi stát nakládá.

Na jeden seminář se vejde až deset dětí, které si mohou vylosovat povolání jako úředník, obkladač, veterinář, či zdravotník. Podle vedoucí kurzu ví školáci o hospodaří s penězi málo a jejich znalosti je třeba rozšiřovat.

„Měla jsem tu třeba chlapečka, který na mojí otázku, co všechno se může platit z daní, a jestli třeba i škola, odpověděl, že ta ne, protože tu platí pan ředitel,“ dodává se smíchem Nová.

Složitosti tématu se děti nemusí bát, seminář je veden s ohledem na jejich věk. „Program, který vznikl s podporou ČSOB, návštěvníky jednoznačně baví. Co víc, ukazuje, kdo si za jakou práci kolik vydělá a co mu z toho zůstane na „zábavu“. Tedy po odečtení daní, odvodů a stálých plateb. Koncept zábavného workshopu se v Techmanii osvědčil i na tak komplikované téma, jako je finanční gramotnost,“ uvádí ředitel Techmania Science Center Vlastimil Volák.