Jeden a půl metru široká kupole, která funguje na principu podtlaku, je zmenšeninou čtrnáctimetrového virtuária, tedy hlavní části budoucího planetária, které umožní trojrozměrné projekce na kulovou plochu, sdělil mluvčí Techmanie Tomáš Moravec.
"Podtlaková kupole, na míru vybroušená optická čočka, kterých je asi jen čtyřicet na světě, a počítače včetně speciálního softwaru umožní našim lidem vyrábět dvoj- i trojrozměrné populárně vzdělávací filmy a lektorské pořady," řekl mluvčí. Díky moderní technologii, kterou využívají pouze dvě instituce v Evropě, se podle něj budoucí 3D planetárium v Techmanii stane českou špičkou v oboru.
"S pomocí nového vybavení mohou pracovníci centra psát scénáře k budoucím filmům, vytvářet je a programovat. "Disponujeme nyní softwarem, v němž je simulován celý známý vesmír. Je zde například uložena pozice hvězd v Galaxii," doplnil kurátor vznikající expozice Vesmír Tomáš Meiser. Na každou z desítek tisíc nejbližších planet si podle něj budou moci návštěvníci "doslova zaletět", neboť technologie umí simulovat trojrozměrnou virtuální návštěvu každé z planet.
Moderní vybavení pro budoucí vzdělávací snímky nebude sloužit jen k popularizaci vesmíru. "Od podzimu nabídneme projekce z mnoha různých oborů. Kromě výletů mezi hvězdy a planety se návštěvníci vydají třeba do vnitřku nanovláken, molekul nebo se velmi detailně seznámí s modely DNA," dodal Moravec.
Na stavbu 3D planetária s technologií, jakých je údajně do desítky na celém světě, a na rozšíření expozic získala Techmania téměř 600 milionů z EU. Planetárium s virtuáriem se otevře na podzim, rozšířené expozice pak v příštím roce.