Do školního ateliéru jezdí na kole. Včera vyzkoušela jízdu na koloběžce a plánuje oba způsoby dopravy teď kombinovat.

„Jsem za tuhle možnost ráda. Koloběžka jezdí rozhodně lépe a taky rychleji než můj bicykl," usmívala se při odpovědi studentka Fakulty designu a umění ZČU.

Zatím je v provozu 10 ko-loběžek, jež jsou umístěny ve stojanech na konečné č. 4 na Borech a v kampusu. „Za měsíc navýšíme množství koloběžek na sedmnáct a počet stojanů z původních dvaceti na třicet čtyři," řekla vedoucí Vnějších vztahů ZČU Veronika Nováková.

Nápad inicioval před několika lety spolek K světu, který se spojil se ZČU a výrobcem koloběžek Kostka. Na vzniku systému se podílel 16členný tým, jehož součástí byli i čtyři studenti a zaměstnanci univerzity. „Kompletně jsme vyvíjeli stojan, který teď prochází patentovým řízením. Výhodou je, že není spojen se zemí, takže se nemusejí provádět výkopové práce. Koloběžka se dá taky těžko ukrást," uvedl Pavel Jindra z Centra informatizace a výpočetní techniky ZČU.

Novinka může o víkendech využívat i veřejnost. „Mohou se svézt na dvě hodiny. Nutná je registrace na http://scoobike.cz. K výpůjčce jim stačí jakákoli magnetická identifikační karta, například Plzeňská," upřesnil Jindra. Studenti zase využijí JIS kartu. Na cestu mají 20 minut, případně si mohou požádat o prodloužení na 30 minut.