Loni byla bronzová v mezinárodním kole chemické olympiády, která se konala v Thajsku. A letos získala v Bratislavě na mezinárodní chemické olympiádě zlato.

Z České republiky se soutěže účastnili kromě Mirky jen tři další gymnazisté, celkem se utkaly tři stovky studentů ze 76 zemí. Osmičkový rok se promítl i v olympiádě, její příprava byla totiž česko-slovenská. Česká strana připravila teoretickou část, slovenská praktickou. Soutěž se konala v Bratislavě, v Praze byly vyhlášeny výsledky.

A jestli se Mirce lépe soutěžilo v podstatně bližší Bratislavě než v exotickém Thajsku? „Tohle nehrálo žádnou velkou roli. Loni v Thajsku byla dokonce z časového hlediska praktická část méně náročná, letos byla těžší, museli jsme stihnout více úkonů,“ říká studentka. „Nejprve jsme měli praktickou část, pak den volna a třetí den se konala teoretická část. Každá část trvala pět hodin,“ líčí Mirka.

Na olympiádu se připravuje průběžně, pomáhá jí při tom rovněž její učitelka chemie Jana Brichtová.

Mirka má za sebou i řadu jiných chemických soutěží a mezinárodních on-line kurzů, v nichž také uspěla. Přitom dříve se nevěnovala výhradně chemii; účastnila se úspěšně také matematické, dějepisné či astronomické olympiády. Chemii si ale oblíbila. „Je logická, počítá se v ní a já mám ráda matematiku,“ vysvětluje studentka, která dnes už zná mnohonásobně více, než by potřebovala k přijímacím zkouškám na VŠCHT.

Podle Jany Brichtové mají Mirčiny znalosti charakter vysokoškolské chemie a v některých tématech dokonce doktorandské nadstavby. Přesto sympatická drobná tmavovláska studium Vysoké školy chemicko-technologické na prvním místě ve svých pomaturitních plánech nemá. Ráda by jela do světa. „Chtěla bych zkusit Cambridge,“ plánuje „Ale když to nebude možné, ráda půjdu studovat chemii na VŠCHT,“ uzavírá.

Gabriela Špalková