Místo čtyř stovek plánovaných studentů jich přišlo k zápisu jen 311. Třiačtyřicet studentů se nezapsalo na obor právo, téměř polovina z plánovaného počtu chybí zatím na oboru veřejná správa.

Vedení práv však odmítá spojovat chybějící studenty se stavem a pověstí právnické fakulty. Podle proděkanky Petry Jánošíkové další studenty fakulta přijme ještě do konce měsíce. „U magisterského oboru práva se někteří omluvili, že nestihnou oficiální termín zápisu a my stanovili náhradní termín. U bakalářského oboru veřejná správa počítáme s přijetím tří desítek uchazečů, kteří právě absolvovali kurzy celoživotního vzdělávání. I ti se zapíší do konce září,“ vysvětluje proděkanka práv. Na fakultu se pro letošní akademický rok hlásilo 1888 uchazečů na obor právo a 813 na obor veřejná správa. Akademický rok začíná už v pondělí 19. září.

Situací kolem zápisů se bude dnes zabývat také kolegium univerzity, kterého se zúčastní všichni děkané fakult. „Ale bude to jen jeden z běžně probíraných bodů,“ upozorňuje rektorka univerzity Ilona Mauritzová.

Pro plzeňská práva je ale také velmi důležité, jestli ve škole bude na začátku školního roku dostatek vyučujících. Akreditační komise dokonce v červnu kvůli špatnému personálnímu stavu hrozila fakultě odejmutím některých akreditací.

Vedení fakulty však ve třech kolech výběrového řízení přijalo deset nových profesorů a docentů. Po odchodu 29 z celkového počtu 138 kantorů tak mají plzeňská práva podle děkana Květoslava Růžičky výuku zajištěnou. Fakulta navíc další vyučující (a také potřebné garanty) získala ve čtvrtém kole výběrového řízení (5. 9.). „Do konce týdne zašleme podklady, které by měly ukázat, že fakulta je z hlediska výuky na nadcházející rok zajištěná,“ slibuje rektorka Mauritzová.

Vedení fakulty společně s univerzitou také připravuje tzv. akreditační spis. který má zajistit právům potřebné prodloužení akreditací od dalšího školního roku. Ten zahrnuje širší spektrum materiálů včetně rozpočtu, výzkumné činnosti, personálního zajištění apod.

„Tam máme termín do konce roku. Chceme jej ale poslat dříve, kolem konce října, abychom dostali včas jasné stanovisko, jak to bude vypadat s fakultou dál. Bude to velmi důležité pro přijímací řízení na příští akademický rok,“ zpřesňuje rektorka univerzity.

Na začátku měsíce vydala Bezpečnostní informační služba výroční zprávu, ve které mimo jiné uvedla, že u plzeňské právnické fakulty nedošlo k vyvození jasné a konkrétní odpovědnosti v případech klientelismu a korupce.

Reformní úsilí se podle BIS zaměřilo na postihování studentů či doktorandů, zatímco i po výměně vedení pokračovalo ovlivňování probíhajících kontrol, pozměňování dat v elektronických databázích fakulty, popřípadě i k jejich „ztrátě“. Podle BIS je varujícím především propojení vyučujících právnické fakulty s některými představiteli policie, advokacie, státní správy a samosprávy.

Zápisy a počty studentů

- Obor právo (mgr. obor):
plán – 300, zapsáno 257
- Obor veřejná správa (bakalář.):
plán – 100, zapsáno – 54
- Celkově uchazečů:
Právo – 1888, veřejná správa – 813
- Celkový počet studentů práv: 2 054 (stav k 30.5. 2011)
Počet studentů
- bakalářského stupně 248
- magisterského stupně 1 736
- doktorského stupně 70