Nejdřív totiž radnice počítala s cenou 121 Kč za vyvážení 120litrové popelnice každé dva týdny. To je obvyklá popelnice u rodinného domku i četnost svozu, dnes je cena asi o pět procent vyšší, než chtělo město. Obvodům se ale podařilo prosadit do vyhlášky cenu poloviční. „Zastupitelé Slovan doporučují, aby výše poplatků byla maximálně 50% stávajících cen," prohlásil starosta Slovan Lumír Aschenbrenner (ODS). Podobně to vidí také Doubravka, centrální městský obvod nebo například Lhota. Tam všude chtějí nižší poplatky za svoz popelnic. „Akceptovali jsme to," potvrdil technický náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS), který vyhlášku radním předkládal.

Jestli ovšem tuto cenu budeme skutečně platit, není ještě jisté. Mohou s ní zahýbat zastupitelé příští čtvrtek, protože ti budou mít poslední slovo a bude na nich, kolik bude město za popelnice prostřednictvím své společnosti Plzeňské komunální služby Plzeňanům účtovat.

Každopádně je už jisté, že lidé si už nebudou vybírat sami svozovou firmu jako dosud a budou muset respektovat to, co jim nadiktuje město. Tedy popelářskou firmu a také cenu. Ta bude po celém městě jednotná, město převezme i svoz separovaného odpadu z barevných popelnic, odpadkové koše na ulicích nebo sběrné dvory. V nich už by lidé na rozdíl od současného stavu platit neměli. ,

Plzni chybí odpadová vyhláška asi 14 let a město její absencí porušuje zákon. Někteří kritici teď upozorňují na to, že vedení města hodlá vyhlášku spíchnutou horkou jehlou prosadit za každou cenu na konci svého volebního období. „Přijímat tak zásadní vyhlášku těsně před koncem funkčního období a zavazovat tím nástupce je slušně řečeno neslušné," prohlásil například starosta Křimic Petr Otásek. 

A není sám. Náměstek Šindelář rovněž připouští, že ne vše je v ní vychytané. „Jsou určitá místa, o nichž nevíme, jak budou fungovat. To se doladí až při spuštění," přiznal Šindelář. Jde například o to, že každý majitel nemovitosti nahlásí počet obyvatel a tím mu bude určena velikost nádoby, potažmo povinná platba. Jenže kolik lidí tam skutečně bydlí a tím i produkuje odpad, bude kvůli ochraně osobních údajů jen těžko prokazatelné.

Hovoří se o tom, že vyhlášku je ale třeba přijmout za každou cenu už nyní na červnovém zastupitelstvu a nejpozději v září proto, aby se systém mohl rozjet na podzim příštího roku. Důvodem má být naplněnost spalovny u Chotíkova za dvě miliardy korun, protože zkušební provoz tu začne rovněž na podzim roku 2015 a je třeba zajistit jí palivo. „Narovná se systém, kdy svozové společnosti si mohou svážet odpad a nakládat s ním, jak chtějí," prohlásil generální ředitel Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela. Pod taktovkou města se totiž bude odpad muset svážet do spalovny. „Takovou strategii už dříve zastupitelé přijali," podotkl Drápela s tím, že další odpad bude z jiných obcí v kraji.

Současně probíhá další výběrové řízení na firmy, které si město na svážení plzeňského odpadu najme. To bylo v minulosti opakovaně napadeno svozovými firmami u antimonopolního úřadu a nejspíš tam skončí i tentokrát. „Řízení napadlo tentokrát šest firem," potvrdil Deníku jednatel společnosti Plzeňské komunální služby Petr Baloun.

Vše tak pravděpodobně spěje do stadia, kdy nakonec bude odpadky svážet namísto soukromníků Plzeňská teplárenská. „Je to ta nejzazší, ale možná varianta," připouští Baloun.

Plzeňským komunálním službám schválila rada města na rozjezd celého nového odpadového systému 116 milionů korun.