VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Plzeňská energetika nadále pokračuje ve snižování emisí

Plzeň – Rozhovor s vedením společnosti, která dokáže Plzeň vyvést ze tmy.

29.2.2016
SDÍLEJ:

Plzeňská energetika. Na snímku obchodní ředitel David HoffmannFoto: DENÍK/Milan Říský

Plzeňská energetika a. s., je předním výrobcem tepla a elektřiny v západočeském regionu. Dlouhodobě masivně investuje do ekologizace a výsledkem je historicky nejnižší vyprodukované množství škodlivin zaznamenané v loňském roce. Zároveň se může pochlubit oceněním od Ministerstva průmyslu a obchodu ČR v soutěži Český ekologický a energetický projekt, díky němuž dokáže zásobit Plzeň elektřinou v případě takzvaného „black outu". Také o tom v rozhovoru pro Deník hovořili její generální ředitel Václav Pašek a obchodní ředitel David Hoffmann.

Plzeňská energetika se zabývá kombinovanou výrobou elektrické energie a tepla. Jaké jsou výhody této kogenerace?
Václav Pašek: Oproti klasickým kondenzačním elektrárnám, ve kterých je teplo vzniklé při výrobě elektrické energie vypouštěno do okolí, využívá kogenerační jednotka teplo k vytápění a šetří tak palivo i finanční prostředky na jeho nákup.

O kolik více tepla tedy dokážete oproti klasickým elektrárnám využít?
Václav Pašek: Celková účinnost výroby v tepelných kondenzačních elektrárnách se pohybuje kolem 35 procent, při společné výrobě elektřiny a tepla v kogenerační elektrárně – teplárně však můžeme dosáhnout až padesáti- procentní celkové účinnosti.

V minulém roce se Plzeňská energetika, a. s., dostala na historicky nejnižší množství ve vyprodukovaných škodlivinách. Jakých látek se to týká? Budete v ekologizaci pokračovat i nadále?
David Hoffmann: V roce 2015 jsme dosáhli nejnižšího množství vyprodukovaných emisí oxidu siřičitého (SO2), oxidů dusíku (NOx) a tuhých látkách. Oproti roku 2014 byly tyto hodnoty sníženy o pět procent, což je v souladu s environmentální politikou společnosti. Ekologizaci a přispívání ke zlepšení životního prostředí v Plzni se chceme věnovat i v budoucnosti.

Jakým způsobem jste snížení emisí dosáhli?
Václav Pašek:Naše společnost masivně investovala do ekologizace celé teplárny v průběhu několika minulých let, kdy hlavním tématem byla výstavba odsíření na bázi mokré vápencové vypírky, v řádu stovek milionů korun. Investovali jsme také do úpravy spalování na kotli K1 s cílem snížení emisí NOx. V této strategii bude společnost pokračovat i v následujících letech, kdy dojde k úpravě spalování na kotli K3.

Takže Plzeňané mohou být spokojení. Zaznamenali jste pozitivní ohlasy?
David Hoffmann: Plzeň je rozhodně na první pohled čistější než před lety, a to nejen díky nám. Ale paradoxně se stává, že lidé volají kvůli velkému bílému kouři, který se z našeho komínu valí. Přitom je to ale jen pára. Je však vidět více než nažloutlý kouř, protože je mokrá a pomaleji se rozpouští.

Jaké další investice jste v loňském roce vynaložili a na jaké projekty?
Václav Pašek: Plzeňská energetika průběžně navyšuje investiční prostředky do obnovy výrobní technologie a rozvodů tepla. Mezi nejvýznamnější investice v minulém roce patřila výstavba nového plynového kotle K7, který slouží pro zálohování stávající výrobní technologie a pro podporu dodávek tepla a elektřiny v extrémních situacích a dále rekonstrukce horkovodních rozvodů.

Získáváte také dotace?
David Hoffmann: Společnosti se dařilo čerpat investiční prostředky z dotačních výzev MPO a MŽP na rekonstrukci technologie a na rekonstrukci rozvodů tepla.Veškeré rozvody tepla jsou již téměř zrekonstruovány. Dotační tituly využíváme i v oblasti vědy a výzkumu, kdy se účastníme společně s dalšími podniky a univerzitami, včetně místní ZČU, dotačního výzkumného programu od TAČR.

V současnosti jsou ceny za elektřinu velice nízké, jak nese tento pokles Plzeňská energetika?
David Hoffmann: Stejně jako celý energetický sektor v ČR, naše společnost rovněž aktuálně čelí velkému propadu cen silové elektřiny, který je způsobený masivní podporou obnovitelných zdrojů, výrazným poklesem cen komodit a nízkou poptávkou po silové elektřině. Aktuální ceny silové elektřiny pro rok 2017 a 2018 se obchodují na úrovni 24 eur/MWh, což se dostává do oblasti nerentability pro všechny klasické výrobce elektřiny. Pro porovnání, cena spadla během několika let ze 60 eur.
Tento negativní trend zmírňujeme operativním řízením nákladů a zkvalitňováním poskytovaných služeb, včetně dodávek produktů s vyšší přidanou hodnotou, jakou jsou například podpůrné služby. V podpůrných službách se daří každoročně navyšovat rozsah disponibility rezervovaného výkonu směrem k takzvaným rychlým minutovým službám. V roce 2015 bylo v rezervaci výkonu poskytnuto 800 tisíc MWh, což bylo nejvíce v celé historii Plzeňské energetiky.

A jak je na tom společnost v oblasti dodávek tepla? Neklesají vám tržby například kvůli klimatickým podmínkám posledních let? Přece jen, poslední zimy byly dost teplé…
David Hoffmann: V oblasti dodávek tepla dosahujeme již několik let stabilní úrovně tržeb, kdy úspory na straně odběratelů a negativní klimatické podmínky kompenzujeme připojováním nových odběratelů tepla na soustavu CZT Plzeňské energetiky.
A vedle standardních dodávek tepla a elektřiny, což jsou komodity typické pro teplárenství a kogenerační zdroj tepla, společnost provozuje vlastní vodárnu v Radčicích. Jednotlivými typy vod jsou zásobovány průmyslové areály Škoda a přilehlé oblasti.
Dále společnost provozuje centrální zdroje stlačeného vzduchu a rozvody plynu pro zákazníky v průmyslových areálech.

Jednou z novinek, která na českém energetickém trhu nemá obdobu, je takzvaný Ostrovní provoz. Co to vlastně znamená v praxi?
Václav Pašek: Společnost v minulých letech investovala do dieselových agregátů v řádech stovek milionů korun. Agregáty umožňují tzv. start ze tmy. Tento zdroj zajišťuje podpůrné služby pro provozovatele české přenosové soustavy – společnost ČEPS. Zdroj zajišťuje stabilitu a bezpečnost dodávek elektřiny pro koncové spotřebitele a způsob jeho technického řešení umožňuje velmi rychlé znovuobnovení zásobování elektřinou v mimořádných stavech spojených s rozpadem a obnovou elektrizační soustavy. Plného výkonu zdroje jsme schopni dosáhnout již do pěti minut od jeho spuštění.
Jednoduše řečeno, pokud by došlo k výpadku elektřiny, budeme schopni rychle reagovat a pomoci tam, kde to bude nejdůležitější, než dojde k obnovení dodávky.

Za tuto technologii dostala Plzeňská energetika ocenění…
David Hoffmann: Ano, společně s Plzeňskou teplárenskou obdržela cenu MPO v soutěži Český energetický a ekologický projekt – za inovativní řešení energetické bezpečnosti města s optimalizovaným propojením zdrojů a systémů místních společností v rámci systému Smart Grids. Když to řeknu zjednodušeně, jedná se o schopnost zásobovat město Plzeň v rámci Ostrovního provozu při výpadku nebo rozpadu elektrizační soustavy, respektive distribuční soustavy, za součinnosti místního provozovatele distribuční sítě.

Už Plzni někdy „black out" hrozil?
Václav Pašek: Malá krizová situace, která prověřila uvedený systém Ostrovního provozu, nastala v říjnu 2015. Tato situace byla do jisté míry zvládnuta vhodným algoritmem spínání pracovníky distribuční společnosti a zejména dostupností ostrovních výkonů ze zdrojů Plzeňské energetiky a Plzeňské teplárenské. Toto umožnilo udržet distribuční soustavu v krátkodobém ostrovním provozu a zabránit rozpadu sítě.
David Hoffman: Společně s Plzeňskou teplárenskou spolupracuje Plzeňská energetika na zkvalitnění vzájemného propojení distribučních soustav a zálohování dodávek tepla, což vede k minimalizaci vlivu poruch a odstávek na odběratele obou společností.

Má společnost na další rok novou smlouvu na dodávky hnědého uhlí?
Václav Pašek: Dodávky paliva, hnědého energetického uhlí pocházejícího z území České republiky, má energetika zasmluvněny přes mateřskou společnost až do roku 2035. Další možnosti rovněž plynou z dceřiných společností mateřského holdingu, které vlastní uhelné doly v ostatních zemích Evropské unie.

Zapojuje se společnost také do podpory kulturních nebo sportovních aktivit v regionu?
Václav Pašek: Ano, aktivně podporujeme vybrané charitativní a kulturní projekty na území města Plzně, zejména v oblasti školství, vědy, sportu a kultury.

Na komíně Plzeňské energetiky se vyskytuje pár vzácného a ohroženého dravce Sokola stěhovavého. To asi také svědčí o ekologickém provozu podniku…
David Hoffmann: Již několikrát byl pozorován na komíně Plzeňské energetiky. Z toho důvodu byla na horní ochoz komína odsíření umístěna speciální hliníková budka. Stalo se tak v únoru 2015 ve spolupráci s Českým svazem ochránců přírody Plzeňska.
Václav Pašek: Sokoli jsou ve městech vítáni, jejich přirozenou potravou jsou především holubi, kteří znečišťují centra měst. V ČR hnízdí jen kolem šedesáti párů sokolů. A v letošním roce se očekává zahnízdění „našeho" páru.

Informace o Plzeňské energetice, a. s.

Plzeňská energetika, a.s., je předním výrobcem tepla a elektřiny v západočeském regionu.
Provozuje energetický zdroj o celkovém dosažitelném tepelném výkonu 448 MWt a celkovém dosažitelném elektrickém výkonu 111 MWe.
Plzeňská energetika zásobuje tepelnou energií 30 % všech odběratelů v Plzni, zejména domácnosti, obecně-prospěšná zařízení a průmyslové podniky.
Vlastníkem Plzeňské energetiky, a. s., je společnost Energetický a průmyslový holding, a. s., (EPH) prostřednictvím dceřiné společnosti EP Energy, a.s., dlouhodobý strategický investor v energetice a významný investor v průmyslu.
Zahrnuje výrobu elektřiny a tepla, jejich distribuci a prodej konečným zákazníkům, obchod s elektřinou a plynem.

Autor: Redakce

29.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 16 400 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchař/ka. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16400 kč, mzda max. 21900 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Pro naši firemní restauraci přijmeme zaměstnance na pozici kuchař/ka., Náplň práce: , vaření hotových jídel a minutek, příloh, teplého bufetu a jejich následný výdej., Požadujeme: výuční list kuchař, praxe min.1 rok v kuchyni, ochotu pracovat, dochvilnost, flexibilita. , Vaše výhoda = praxe v závodním stravování, schopnost být součástí týmu, pozice je možná i pro absolventy., Nabízíme: firemní stravování, slevy na partnerské produkty a služby, v případě zájmu možnost kuchařských kurzů; zázemí mezinárodní firmy, která působí v Čr již 25let.. Pracoviště: Restaurace panasonic, U Panasoniku, č.p. 1068, 301 00 Plzeň 1. Informace: Helena Šindlerová-Koubková, +420 378 211 119.

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 15 000 Kč

Elektromechanici elektrických zařízení (kromě zařízení v dopravních prostředcích) Servisní technik. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, poskytování záručního a pozáručního servisu, realizace zakázek v oblasti tiskových řešení, IT infrastruktury, čárového kódu a AV techniky, Požadujeme:, SŠ vzdělání technického zaměření, dobrou orientaci v oblasti IT, manuální zručnost a pečlivost, samostatnost a odpovědnost, dobré komunikační schopnosti, ŘP skupiny B, trestní bezúhonnost, vyhláška 50 výhodou, znalost AJ výhodou, Nabízíme:, pestrou pracovní náplň na vysoké technické úrovni, přístup k moderním informačním technologiím, nadstandardní technické vybavení, zázemí prosperující společnosti, odborný růst, zaměstnanecké benefity. Pracoviště: Apeko group s.r.o., Vojenská, č.p. 489, 330 21 Líně. Informace: Petr Koutník, .

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 80 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Manipulační dělník ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 80 kč, mzda max. 120 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jedná se o kompletační práce (práce v sedě), mzda cca 80 - 120 Kč/hod, dvousměnný provoz, práce na plný či zkrácený úvazek na hlavní pracovní poměr nebo na dohodu o provedení práce, nástup možný ihned., práce vhodná zejména pro ženy, požadujeme odpovědný přístup k plnění pracovních úkolů, v případě Vašeho zájmu o nabízenou pozici, zašlete prosím Váš životopis na mailovou adresu kpgplzen@post.cz.cz nebo volejte na tel: 608 339 381.. Pracoviště: Kpg plzeň s.r.o., plzeň 002, Hřbitovní, č.p. 1426, 312 00 Plzeň 12. Informace: Pavel Klenovský, +420 608 339 381.

Služby - Služby Kosmetička, vizážistka 14 500 Kč

Kosmetici a pracovníci v příbuzných oborech Kosmetici a pracovníci v příbuzných oborech. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 14500 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Znalost péče o přírodní nehty, modelování umělých nehtů, depilace a ošetřování pokožky rukou, pedikúra výhodou. Plynulá vietnamština výhodou pro komunikaci na pracovišti., Požadujeme pečlivost, zodpovědnost a kreativnost, snaha se rychle učit novým věcem., Prosíme předem zaslat životopis na e-mail: tn.pobytcz@gmail.com, Zaměstnanecké výhody: možnost stravování a jiné zaměstnanecké benefity.. Pracoviště: Hung luu viet, Gerská, č.p. 2187, 323 00 Plzeň 23. Informace: Thao Ngo, +420 773 779 228.


Požár skladovací haly v Nezvěsticích.
4

V Nezvěsticích hořel sklad sena. Škoda jde do milionů

OC Olympia Černice

Olympia: lidé chtějí komfort a více jídla

Cíl Viktorie? Obhájit titul a neztratit se v Lize mistrů

Plzeň – Když hrajete pravidelně evropské poháry, ve sbírce máte máte pět domácích titulů a navíc jste úřadující šampioni, tak i pro novou sezonu musíte mít ty nejvyšší cíle.

Michal Dlouhý vzal dcery poprvé do divadla

Plzeň - Známý herec si v Plzni pochvaluje své spolu-pracovníky, cyklostezky i restaurace.

Premiéru zažijí na Hradech CZ Jelen, Adys i Lenny

Švihov – Za necelé dva týdny se ve Švihově nad vlakovým nádražím sejdou tisíce lidí, aby si užily hudební festival Hrady CZ, který tam letos přiveze 22 interpretů. Ti zahrají jako již tradičně na dvou pódiích, kde na sebe budou vystoupení navazovat.

Pořezal se u katedrály

Plzeň - U vchodu do katedrály sv. Bartoloměje vyváděl v neděli nad ránem 29letý cizinec.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT