Narodila se 1. července 2014 v německém Hannoveru, do Plzně přijela o rok později se sestrou Neylou, která ale v roce 2019 uhynula. Tamika se hned v roce 2016 stala matkou prvního odchovaného lvíčete Amiry. „Celkem přivedla na svět třináct mláďat v pěti vrzích, všechny se samcem Matesem,“ uvedl mluvčí plzeňské zoo Martin Vobruba.

Nová lvíčata ve výběhu plzeňské zoo | Video: Pavel Bouda

Kromě prvního potomka Tamika s Matesem zplodili trojčata Damali, Deemu a Dabira (2018), Faridu a Fazana (2020), další trojčata Ghazanfara, Ghizléne a Ghaliyu, nejpočetnější vrch pak chovatele potěšil loni, když přišli na svět Hayet, Hakima, Habiba a Hassan.

Lvi berberští jsou v Plzni chováni od roku 2002, kdy vznikl stávající přírodní čtrnáctiarový výběh, který byl v roce 2022 zmodernizován při rekonstrukci za 31 milionů korun. Před tím žili v Plzni pouze lvi pustinní neurčeného poddruhu, kteří měli k dispozici jen klece, poslední odchov se u nich ale povedl v roce 1974.

Lev berberský je jedním z poddruhů lva pustinného, ve volné přírodě již vyhynul. „Obýval hory severní Afriky a byla pro něj typická hustší a delší srst. Dlouho se myslelo, že je již vyhubený, například jako lev kapský, ale před lety vyšlo najevo, že je chován ve zvěřinci marockého krále. Později se dostali do několika zoo, kde se množí, v Evropě je aktuálně chová zhruba třicet zoologických zahrad,“ doplnil k historii chovu lvů berberských Vobruba.

V současné době chystá plzeňská zoo odjezd dvou samic narozených v roce 2022 do jiné zoo. Čestnou kmotrou Tamiky se při malé narozeninové oslavě stala radní města Plzně Eliška Bartáková.