„Předtím jsem v Africe procestovala pouze Maroko a Tunisko, což jsou muslimské země s naprosto odlišnou kulturou i charakterem krajiny. Protože jsem chtěla poznat rovníkovou Afriku, vznikla Expedice Ugali, jak jsme cestu pojmenovali. Jeli jsme ve dvou, společně s Davidem Reinwartem,“ říká fotografka.

Vyráželi z hlavního města Keni Nairobi. „Vydali jsme se asi 130 km na sever k masivu Mt. Kenya. Podnikli jsme čtyřdenní trek po stezce Naro Moru na vrchol Point Lenana. Hora leží kousek od rovníku a krajina je tam jedinečná. I Keňané se shodují, že je Mt. Kenya ještě hezčí než Kilimandžáro, protože je tam bohatší rostlinstvo a členitější krajina,“ konstatuje Písačková. Při výstupu na horu ji ve 4500 metrech nad mořem postihla výšková nemoc. Všechno ale nakonec dopadlo dobře. „Dostala jsem se do výšky 4790 metrů nad mořem, odkud už to na vrchol nebylo daleko. Protože jsem však věděla, že důsledky výškové nemoci mohou být fatální, nechala jsem Davida s Keňanem Nickem dokončit výstup a počkala na ně v nouzovém přístřešku Top Hut. Poté, co slezli z vrcholu Lenana, zahájili jsme rychlý sestup, což je jediná účinná pomoc proti výškové nemoci,“ sděluje Plzeňanka.

Dalším cílem expedice byly Thompsonovy vodopády a národní parky Nakuru a Amboseli. „Lidé tam jezdí na safari pozorovat velká zvířata. V Amboseli žijí početná stáda slonů a nad nimi se tyčí majestátná hora Kilimandžáro, která leží hned za blízkou hranicí s Tanzánií. I proto jsme Amboseli chtěli navštívit,“ vysvětluje.

„Nakuru je ráj pro ornitology. Pohybuje se tam totiž značné množství různých druhů ptáků, například pelikáni a plameňáci. Zároveň tam jsou ale i zebry, žirafy, nosorožci a další savci. Návštěvu Nakuru doporučuji těm, kteří nemají na cestování v Keni příliš času. Rezervace je totiž relativně malá a zvířata tam jsou koncentrována na menším prostoru,“ dodává Písačková.

Místní lidé prý byli většinou příjemní. „Měli jsme možná štěstí, že jsme narazili na poměrně vzdělané lidi. Navíc spousta z nich si uvědomuje, že turismus je živí. Chovali se vstřícně,“ popisuje cestovatelka. Sama se vydala i do vesnice kmene Masajů. „Bylo to velmi zajímavé. Jejich hliněné chýše připomínají zevnitř jeskyně. Jsou bez oken, a pokud Masajové nemají zrovna rozdělaný oheň, je v nich poměrně velká tma. Vidět je i to, že tamní lidé mají stále velký respekt ze lvů. Vesnice byla obehnaná trnitým valem z větví akácií,“ říká Písačková, která si společně s Masaji zatančila i jejich tradiční tance.

Podle svých slov fotografka už prakticky nejezdí do světa s cestovními kancelářemi. „Nesedí mi organizované zájezdy, protože jsou příliš hektické, málo dobrodružné a stále se musíte někomu přizpůsobovat. Člověk tu zemi pořádně pozná pouze tehdy, když jede na vlastní pěst. Radost mi udělal třeba jeden Keňan, který nám řekl, že je to dobře, když jezdíme nasardinkovaní s nimi v minibuse. Že cestujeme jako Keňané a nikoli jako turisté. To bylo milé,“ vzpomíná. Spousta zahraničních turistů prý doplatí na to, že je hned na letišti odchytnou naháněči od cestovek. „Ti je v mnoha případech přemluví k tomu, že jim budou dělat průvodce, a oni tak zaplatí nehorázné peníze za nějaký organizovaný okruh po Keni v klimatizovaném džípu. Pro někoho je to možná pohodlnější varianta, ale rozhodně se tímto způsobem nedá příliš poznat místní život. Není to ono. My jsme si všechno zařizovali sami,“ vysvětluje Písačková.

Fotografovalo se jí dobře. Snímek s názvem Bouřka pod Mt. Kenyou Plzeňance vynesl vítězství v jednom z kol fotosoutěže Koktejl Faktor.

„Bylo to druhý den během našeho výstupu na Mt. Kenyu. Horský průvodce Nick Macharia si sedl na kámen u cesty a s obavami pozoroval vrcholky hor, nad nimiž se kupily tmavé mraky,“ popisuje vznik úspěšné fotografie Písačková.

Na letošní rok má další cestovatelské plány. Na podzim by ráda vyrazila do Jižní Ameriky.

Přednášku o její cestě po Keni můžete navštívit dnes od osmnácti hodin v plzeňském M-klubu.