Tradiční masopustní průvod folklorního souboru Mladina s názvem Masopust, masopust, jen mě holka nevopusť! doprovázený stovkami Plzeňanů v maskách i bez prošel centrem města již pošesté. Konal se v rámci festivalu Smetanovské dny.

Maškary vyrazily za hudebního doprovodu od Branky Smetanovou ulicí na náměstí Republiky, kde se setkaly s primátorem Martinem Baxou. Nosič znamení zimy bakchusa primátora pozval na masopustní zábavu. Ten jako poděkování předal až do půlnoci město maškarám. Průvod pak pokračoval na most U Jána. „Plzeňané, chcete, aby už přišlo jaro?“ ptal se nosič bakchusa davu, který mu jednohlasně odpověděl: „Ano!“ . Tímto byl osud znamení zimy zpečetěn. Zapálená figurína letěla do studené vody řeky Radbuzy.

„A je tam!“ radovala se jedna z přihlížejících čarodějek. „Masopustního průvodu se účastním už podruhé a jsem ráda, že se tato tradice v Plzni obnovila. Na vesnici je to běžné, ale tady mi to moc chybělo,“ přiznala Plzeňanka Alena Jásková. Na hlavu si vzala jen čarodějnický klobouk, hlavní je ale účast. „Když jsem byla mladá, chodila jsem na masopust na vsi a tam jsem se pořádně zmalovala a vyhastrošila, teď už se na to necítím, to musí mladší ročníky. Kdybych pak jela zpátky domů sama tramvají, asi bych se styděla. Klobouk strčím do tašky a je to,“ vysvětlila se smíchem sympatická žena.

Akce se líbila i těm nejmenším, velký rozum z toho ale neměli. „A proč toho panáčka zapálili?“ ptal se například chlapeček v masce kašpárka maminky, která mu musela vysvětlovat, že se tak definitivně loučíme se zimou.

Pak se průvod vydal na svoji poslední cestu k restauraci Na Spilce, kde se celý víkend konaly vepřové hody. V sobotu je ale ještě doplnil stánkový prodej dalších specialit na nádvoří pivovaru. Když maškary dorazily na místo, čekala zde návštěvníky ukázka tradiční staročeské zabijačky. „A nebolí to to prasátko?“ mělo starost jedno z přítomných dětí. Řezník ho ubezpečil, že tohle prasátko, už nebolí vůbec nic. O hodinu později pak Na Spilce vypukla masopustní zábava.

O oblibě plzeňského masopustu svědčí i velká návštěvnost ze zahraničí. „Přijeli jsme z Německa z Deggendorfu. Naše známá tady už jednou na masopustu byla a strašně se jí to líbilo, a tak navrhla, že bychom si mohli udělat výlet. Přijeli jsme ráno vlakem, prohlédli jsme si pivovar a zúčastnili jsme se toho průvodu a večer jedeme zase vlakem zpátky domů. Prostě takový jednodenní výlet kvůli vašemu masopustu. A opravdu se nám to moc líbilo, budeme to doporučovat dál,“ prozradila Milena Sallerová, která původně pochází ze Sokolova.