VÝSTAVA NA RADNICI

V mázhausu radnice je do 23. listopadu k vidění výstava, která připomíná Horníčkův život i jeho tvorbu. „Podařilo se nám z archivů plzeňského divadla, Národního divadla v Praze, ČTK i ze soukromých archivů získat řadu zajímavých snímků,“ říká editorka výstavy a vedoucí odboru kultury Magistrátu města Plzně Květuše Sokolová. Některé z nich dosud nebyly publikovány. Například fotografie Miroslava Horníčka na svatbě Marie Caltové, dramaturgyně a lektorky Divadla J. K. Tyla (DJKT) v Plzni. Výstava je přístupná zdarma.

FESTIVAL V PLUTU

Včera v Divadle Pluto na Doubravce začal týdenní festival A co divadlo, pane Horníčku? Dnes na Miroslava Horníčka budou v Plutu vzpomínat herci Monika Švábová a Pavel Pavlovský, ve čtvrtek Marie Caltová, v pátek dramatik, herec a režisér Antonín Procházka. Součástí festivalu je i uvedení nového nastudování komedie Slaměný klobouk v Horníčkově úpravě. Zítra má hra předpremiéru, v sobotu a neděli první a druhou premiéru.

VZPOMÍNKOVÝ VEČER V JASU

Týden s HorníčkemMázhaus radnice: výstava o životě a díle plzeňského rodáka (do 23. listopadu)
Divadlo Pluto: festival A co divadlo, pane Horníčku (od 5. do 11. listopadu)
KD JAS, vzpomínkový večer a křest knihy autorek Jarmily Jirákové a Martiny Samkové (9. listopadu od 18 hodin)
DJKT Malá scéna: 10. 11. od 11 hodin natáčení rozhlasového pořadu Tobogán, od 16 hodin odhalení busty ve foyer
DJKT Velké divadlo od 18 hodin vzpomínkový večer v režii Antonína Procházky (10. listopadu)

Vzpomínkový večer na Miroslava Horníčka se koná v pátek 9. listopadu od 18 ho-din v kulturním domě JAS na Slovanech. Vystoupí herečka Martina Samková a Jarmila Jiráková. Obě ženy v roce 1993 natočily dokumentární film O Plzni vážně i nevážně s Miroslavem Horníčkem aneb Být Plzeňákem… Martina Samková s ním prochází před kamerou místa jeho dětství, Jarmila Jiráková na filmu pracovala jako producentka. Spolu pak k letošnímu Horníčkovu výročí napsaly knihu Pocta panu Horníčkovi aneb Opojné setkání s Plzeňákem. „Budeme samozřejmě vzpomínat na Miroslava Horníčka, promítneme onen film a také pokřtíme knížku. Večerem provede a také zahraje a zazpívá muzikant Míša Leicht. Vstupné je dobrovolné a výtěžek je určen Dětskému domovu ve Staňkově,“ zve na páteční setkání Martina Samková.

DEN V DJKT

Celý den s Miroslavem Horníčkem připravilo DJKT přesně na den Horníčkových narozenin. V sobotu 10. listopadu nejprve od 11 hodin natáčí na Malé scéně Aleš Cibulka rozhlasový pořad o Horníčkovi.

„V 16 hodin pak pojmenujeme foyer Malé scény na Foyer Miroslava Horníčka. Součástí slavnostního aktu bude i odhalení jeho bronzové busty, jejímž autorem je sochař a pedagog Vítězslav Eibl,“ přibližuje program ředitel DJKT Martin Otava. V 18 hodin pak na scéně Velkého divadla začne vzpomínkový večer v režii Antonína Procházky. Pozvání přijali např. Chantal Poullain, Jiří Suchý, Petr Kostka, Jitka Molavcová, Libuše Švormová, Jaroslav Uhlíř, Bolek Polívka a další.

close Výstava k výročí 100 let od narození Miroslava Horníčka info Zdroj: Deník / Zdeněk VAIZ zoom_in

Květuše Sokolová, editorka výstavy o Miroslavu Horníčkovi v mázhausu plzeňské radnice, ukazuje obraz, na němž slavného plzeňského rodáka ztvárnil plzeňský malíř Josef Černý. Horníček byl proslulý svou láskou k vínu, na obraze však drží pivo. Horníček obraz podepsal v den svých 80. narozenin v roce 1998. Obraz byl v mázhausu k vidění pouze včera vpodvečer v době vernisáže.