„Nejvíce prodáváme nejrůznější turistické průvodce. Lidé jezdí jak k moři, hodně žádané je teď Španělsko a Itálie, tak po Čechách. Často prodáváme i cyklomapy,“ řekla Deníku Ladislava Kotěšovcová, vedoucí knihkupectví Kanzelsberger v plzeňské Olympii. Lákají nejen hrady, zámky a příroda České republiky, ale i Řecka, Francie, Portugalska, Chorvatska a Anglie. Velké oblibě se letos těší i středomořské ostrovy, jako Rhodos, Kypr a Korfu.

„Kromě tradiční Itálie a Chorvatska jsou v kurzu i průvodce do vzdálenějších destinací, jako například Thajsko a Austrálie,“ uvedla Irena Petrášková z Knihkupectví Fraus. Dalším navštěvovaným kontinentem mimo Evropu a Austrálii je letos i Amerika. Turisté se vydávají do zemí, jako jsou třeba Peru a Argentina. Výjimkou nejsou ani ostrovy uprostřed oceánu, například Srí Lanka.

Dovolené už jsou v plném proudu a do knihkupectví míří zákazníci všech kategorií – mladí, starší, muži, ženy. A všichni shánějí knihy odpočinkového ražení. Detektivky, romány, knihy pro děti, červená knihovna a romantická fantasy, to všechno provází Plzeňany na jejich dovolených a výletech. „Teď jsem dočetla druhý díl Gossip girl, viděla jsem to v televizi a zaujalo mě to. A druhý díl fantasy Krevní pouta, na ten jsem se po prvním moc těšila. Jsem ráda, že mám teď na čtení víc času,“ řekla studentka Veronika z plzeňského gymnázia.

Letí však také novinky. Prodává se nejenom Agatha Christie, trilogie Millennium Stiega Larssona, ale i knižní podoba filmu Kuky se vrací, který je v některých obchodech dokonce vyprodán. „Hodně na odbyt jde třeba kuchařka S Italem v kuchyni a samozřejmě knihy o upírech, nejčastěji od Stephanie Meyerové,“ uvedla vedoucí knihkupectví Kosmas Jana Roubová.

A kdo by se necítil na čtení několika set stránek, vždycky může strávit volný čas nad nějakým zajímavým časopisem. Nabízí se například Vítaný host, což je časopis pro příznivce Plzeňského kraje, jeho přírody, zvláštností a památek.

Nejžádanější knihy tohoto léta

Ruka Fátimy – Ildefonso Falcones
Kuky se vrací – Jan Svěrák
Malý vetřelec – Sarah Watersová
Krysáci – Jiří Žáček
Dívka, která kopla do vosího hnízda – Stieg Larsson
Důchodkyně nestřílejte – Marcela Mlynářová
S Italem v kuchyni – kolektiv autorů
Tajemství abatyše z Assisi – Vlastimil Vondruška
Klíč soudného dne – James Rollins
Místo určení neznámé – Agatha Christie

Eliška Hřebenářová