Jelikož letos den akce připadá na sobotu, budou vlajky na českých radnicích a obecních úřadech vlát déle než pouhý jeden den. „Vlajku jsme vyvěsili už v pátek po poledni a ponecháme ji zde po celý víkend,“ uvedl starosta druhého městského obvodu Lumír Aschenbrenner. Slovany se k akci připojují už po patnácté. Na budovu magistrátu vlajku vyvěšují od roku 2003. Nejinak tomu bude i letos. „Tibetskou vlajku vyvěsíme v sobotu,“ potvrdila Zdeňka Kubalová z kanceláře plzeňského primátora.

Kromě úřadů se k akci připojují i školy. V Plzni to je třeba Střední soukromá uměleckoprůmyslová škola Zámeček. „Naše škola vlastní vzácný snímek čtrnáctého dalajlámy, kterému je na fotce devatenáct let. Tento snímek je nyní jako vzácný umělecký artefakt vystavený ve vstupní hale školy,“ přibližuje průběh akce na Zámečku jeho ředitelka Renata Šindelářová.

Ke kampani, která připomíná porušování lidských práv v Tibetu, se připojují i studenti Gymnázia Františka Křižíka. Ti v pátek v poledne na školním stožáru nejen vztyčili vlajku, ale také besedovali o tibetském výtvarném umění a současné situaci v Tibetu. Školu totiž navštívila kurátorka orientálních sbírek Národní galerie v Praze Lenka Gyltso a bonistický mnich Gese Nyima Ozer, který na Karlově univerzitě vyučuje tibetštinu.

Hana Pražáková