„Nedá se to srovnat, lidé chodí jeden za druhým," potvrdil předseda volební komise jednoho ze 184 plzeňských volebních okrsků Jaroslav Vorlíček.

A jeho slova potvrzuje i Zuzana Popelová z plzeňského magistrátu. „Jen za první čtyři hodiny přišlo v Plzni prezidenta volit 30 % lidí," prohlásila Popelová. V referendu byla ale účast nižší, činila 19,9 %. V Plzni je 135 tisíc oprávněných voličů. Do páteční 18. hodiny přišlo k prezidentským volbám 40,5 tisíce lidí, k referendu necelých 27 tisíc. A to je hodně. Pro srovnání: loňských krajských voleb se za oba dva dny zúčastnilo kolem 53 tisíc lidí.

Komisaři ve volebních místnostech neměli v prvních hodinách ani chvíli oddechu. A v osmi okrscích, kde nebylo referendum ve stejné budově jako volba prezidenta, museli navíc čelit nepříjemným otázkám voličů. „Tady se nevolí v referendu? A kam mám jít?" ozývá se každou chvíli ve volební místnosti v hotelu Primavera. A členové komise znovu a znovu naštvaným voličům vysvětlují, že kvůli místnímu hlasování musí jít na dopravní inspektorát vzdálený více než dva kilometry. „Není tam žádné spojení a starší lidé se tam ani nemají jak dostat," rozčiluje se Pavel Straka, který s manželkou v referendu hlasovali.

A fakt, že nejsou obě místnosti pod jednou střechou, byl v pátek poznat i na volební účasti. Zatímco v Primaveře zaznamenali komisaři za první hodinu a půl hned 200 Plzeňanů (z celkových 1139), kteří přišli volit prezidenta, na dopravní inspektorát jich ve za stejný časový úsek přišlo jen necelých devadesát. „Rozmýšlím se, jestli tam půjdu. Je to daleko. Ale možná si v sobotu dopoledne udělám procházku, tu krabici na Americké nechci," řekla starší dáma z Čechurova.

To například v budově Povodí Vltavy na Denisově nábřeží, kde jsou prezidentské volby i referendum ve vedlejší místnosti, byl hodinu a půl po otevření místností poměr v účasti 51:42 lidí ve prospěch prezidenta. Právě v tomto okrsku přitom volí lidé, kterých se stavba Corsa nejvíc dotýká, protože na zbořeniště vlastně koukají z oken. „Já bych tam to Corso chtěla, alespoň bychom měli kam chodit," přiznala starší paní, která přišla o holích a řekla, že bydlí u pivovaru.

Plzeňané volili prezidenta i stovky kilometrů od domova. „Není mi jedno, kdo bude v čele státu a Václav Klaus mě v tom svými posledními kroky utvrdil," vysvětluje například Vít Poláček, proč absolvoval úřední kolečko pro získání voličského průkazu. Dodal, že ho spíše mrzí, že v Bruselu nemůže hlasovat také v referendu, to totiž legislativa neumožňuje.

Přijít k urnám je možné i v sobotu až do 14 hodin, a to jak v prezidentské volbě, tak v referendu. To se týká stavby dvouhektarového obchodního centra Corso v dolní části Americké ulice.

Čtěte také: V Plzni začalo první referendum