Když ale ve středu 18. července vybuchl na letišti v bulharském přímořském městě Burgas autobus s izraelskými turisty, bylo to o to překvapivější, oč bezproblémovější se země na jihovýchodu Evropy zdála. Projevil se teroristický útok na zájmu klientů v Plzni?

„Měli jsme zatím jeden případ, kdy klient změnil rezervaci zájezdu do Bulharska na Černou Horu," řekla Deníku Eva Králičková z plzeňské pobočky cestovní kanceláře Ideal Tour, ale zároveň dodala, že jmenovaný klient si ještě celou věc promyslel a přece jen si nakonec zájezd do Bulharska zakoupil.

„Nemáme žádné dotazy na bezpečnost lokality. Naši klienti v Bulharsku jsou a jsou tam bez problémů. O zájezdy do země je zájem stále," řekl naopak majitel plzeňské cestovní kanceláře A Continent Josef Štych.

Podobné zkušenosti mají v Čedoku: „Zatím je všechno v pořádku a nikdo se na podobné věci neptal," uvedla jedna z pracovnic prodeje pobočky na Rokycanské třídě.

Podle pracovnice další plzeňské cestovní kanceláře Aqua Tour je zatím příliš brzy na to posuzovat, jak útok ovlivnil zájmy klientů. „Bezpochyby se dotazují a nejspíše je to skutečně ovlivní, ale z těch, co tu byli, zatím Bulharsko jako možnost nikdo nevyloučil," uvedla. Jak se ale podobná událost projeví na turistickém ruchu, si ve větším měřítku netroufla odhadovat.

Zatím se tedy zdá, že se Plzeňané a vlastně ani další Češi cesty k Černému moři nebojí. Bulharsko tak s největší pravděpodobností zůstane oblíbeným cílem českých dovolených. O příčině a původci výbuchu se zatím spekuluje. Tel Aviv mluví i o možném podílu Íránu.