Brzy by se to mohlo změnit. V těchto dnech se rozbíhá veřejná sbírka na jejich pořízení. Organizuje ji plzeňský podnikatel Jan Janák spolu s architektem Jiřím Boudníkem. Tedy muži, kteří letos v dubnu vyvolali v Plzni vášnivou diskuzi svým plánem dostavět chrámu sv. Bartoloměje druhou věž.

Za vypsání architektonické soutěže sklidili od části veřejnosti i odborníků kritiku.

„Dostavět druhou věž je nemyslitelné. Jsou potřebnější věci, jako například získat peníze na doplnění původního počtu zvonů," řekl tehdy biskup František Radkovský.

Právě tato věta Janáka s Boudníkem vyprovokovala.

„To byl ohlas, na který jsme byli povinni reagovat," vysvětlil vznik sbírky Boudník.

V katedrále bylo původně pět zvonů. „Za druhé světové války je Němci zabavili a po jejím skončení se vrátily pouze dva. Kdybychom nyní získali aspoň ještě jeden zvon, rázem by vznikl potřebný souzvuk," vysvětluje historii zvonů arciděkan Emil Soukup.

Iniciátoři veřejné sbírky si dali za cíl vrátit katedrále aspoň jeden zvon do roku 2015. „Podaří-li se nám získat víc peněz, bude i víc zvonů," uvádí Boudník.

Veřejná sbírka bude probíhat od úterý v podnicích Janákova kavárenského řetězce Cross Café. „Naše společnost se zavázala, že alespoň jeden zvon se do katedrály vrátí. Co se nám nepodaří vybrat, doplatíme ze svého," slibuje svůj příspěvek Plzni Jan Janák.

Kolik přesně by pořízení chybějících zvonů mělo stát, organizátoři sbírky nesdělili. Náklady na největší ze zvonů se odhadují nejméně na dva miliony korun.

Každý, kdo do některé z Janákových kaváren zajde, bude moci vhodit příspěvek na zvon do speciální schránky.

„Kasička bude mít na sobě zvonek a každému, kdo do ní vhodí obnos, zacinká. Pravidelně budeme samozřejmě na našich stránkách uveřejňovat stav sbírky," doplňuje Janák.

Organizátoři mají koncept obnovy zvonů vymyšlený do posledního detailu.

„Podařilo se nám spojit se zvonařskou rodinou Pernerů, kteří nyní žijí v Passově, a mají nahraný původní zvuk největšího zvonu Bárty z roku 1931," popisuje Jiří Boudník a dodává: „Pernerové dokonce navrhli, jak by zvony mohly společně znít. (Zvuky zvonů na plzensky.denik.cz/zvony).

Do budoucna by se měla sbírka rozšířit také o možnost „koupit" si prostor na zvon pro zvěčnění svého jména.
„Je to přece krásná představa, že například svému dítěti k narození koupíte symbolický kus zvonu a jeho jméno bude na něm uvedeno již na věky," uvažuje Boudník.

Kolik zvonů se nakonec v roce 2015 městem rozezní, tak záleží podstatnou měrou na zájmu samotných Plzeňanů.

„Soutěž s druhou věží je pro mě stále legrace, ale sbírka na zvony, to je výborný nápad. Vždyť nám v katedrále chybí od druhé světové války! Sbírka směřuje k něčemu, co výrazně obohatí naše město," komentuje architekt Jan Soukup, jeden z hlavních odpůrců dostavby druhé věže.

Zvony v Bartoloměji

Zvony se roztavily při požáru 1845, poté se na věž vrátily.
Zrekvírované v 1. svět. válce.
30. léta, navráceny do kostela.
1942 – opět zrekvírované.
Po válce se vrací zvon Prokop.
1994 - vysvěcen 2. zvon Anna.
chybí
Zvon Jan, předpokládaná cena v řádech statisíců korun.
Zvon Marie, statisíce korun.
Zvon Bartoloměj (Bárta), předpokládaná cena kolem dvou milionů korun.