V obřadní síni městské radnice v pondělí před polednem zahájil smuteční setkání primátor Martin Baxa. „Končí jedna éra, doufám, že přijdou další lidé, kteří navážou na jeho odkaz,“ zmínil primátor také v projevu. Řada lidí těžko skrývala dojetí, ministru Jiřímu Pospíšilovi při projevu několikrát selhal hlas. Poté se účastníci začali postupně podepisovat do kondoleční knihy, postupně ke stolku přicházeli městští zastupitelé. V tu chvíli obřad připomínal Havlova absurdní dramata, podpis totiž připojovali i politici, kteří na radnici dorazili nejspíš omylem.

„Já tedy doufám, že se všichni podepisovali, protože chtěli. Prostě svobodně,“ lapidárně okomentoval hromadné podpisy Lumír Aschenbrenner, který k podpisu přidal ještě osobní vzkaz a vylepšené havlovské srdíčko o modrý obláček.

Po skončení akce v obřadní síni se kondolenční knihy přenesly do recepce v přízemí radnice, kde se mohou Plzeňané podepsat, případně připojit vzkaz. „Vážím si ho. Bral politiku po lidské stránce, nebral ji prospěchářsky,“ zdůvodnil svůj podpis jeden z prvních signatářů Martin Hrabík.

Zatím se U andělíčka zapalovaly další svíčky. „Slyšela jsem, že to byl dobrý prezident. Jsme tady se školou, jednu svíčku zapálím,“ zmínila se dvanáctiletá Iveta. To o pět let starší Milan Vosáhlo věděl přesně, proč Václava Havla zapálením svíčky uctí. „Jsem mu vděčný za to, že celý život žiju ve svobodném státě,“ prohlásil rezolutně.

Svíčky na počest prvního českého prezidenta se zapalují také na náměstí Míru u budovy rozhlasu.

Jinak se ale život v Plzni nezastavil. Auta se dál proháněla po silnicích, lidé sháněli vánoční dárky, kousek od pietního místa na náměstí Republiky lidé pojídali nevzrušeně klobásy. „Vím, že Havel byl prezidentem, jinak mě to ale nezajímá,“ řekl starší muž a dál se ládoval uzeninou.

Další ale odchod Václava Havla těžce prožívali. „Mně umřel prezident. Jeho portrét ale bude viset i nadále v mé kanceláři,“ dodal plzeňský památkář Petr Marovič.

Další připomenutí Václava Havla čeká Plzeňany již ve středu. Vzpomínkovou mši za jednu z nejvýznamnějších českých osobností 20. století slouží biskup František Radkovský od půl páté odpoledne v katedrále svatého Bartoloměje.