„Město prostě neuklízí, hodně mi vadí, že denně koukám na přeplněné popelnice, kde se hromadí potrhané pytle s odpadky. Myslím, že za chvíli už bude aktuální i hygienické hledisko kvůli krysám,“ zlobí se praktická lékařka Blanka Sovová. Největší nepořádek je podle ní u přeplněných popelnic na separovaný odpad. Na věci, které se do nádob už nevejdou a končí na zemi, totiž lidé začnou kupit další odpadky a ty jsou za chvíli roznesené po celé ulici.

Místostarosta třetího městského obvodu Radislav Neubauer (ČSSD) přiznává, že oblast kolem Plachého ulice a okolí patří k nejhorším. „Vyvážení tříděného odpadu jsme sice navýšili, namísto dvakrát týdně se nyní vyváží třikrát, ale přesto to nestačí,“ podotkl Neubauer s tím, že jeden vývoz navíc stojí obvod ročně půl milionu korun. Problém vidí místostarosta v lidech, kteří si neplatí vlastní popelnice a na chodnících zakládají černé skládky.

Na problémy s odpadky v tomto týdnu poukazovali i obyvatelé jiných městských čtvrtí, například z Rubešovy ulice na Slovanech. „Všude jsou popelnice přeplněné,“ shodují se. Další stěžovatelkou je Anna Šmolíková ze Skupovy ulice opět na Borech.

Město spoléhá při řešení problémů s odpadky na novou vyhlášku, kterou ale připravuje už řadu let. Podle ní bude muset platit každá domácnost městu paušální poplatek a radnice si bude svoz organizovat sama. Plzeň je jedním z posledních velkých měst, které odpadovou vyhlášku nemá, přitom je ze zákona vlastníkem veškerého odpadu vyprodukovaného ve městě.