Velká Británie je s evropským kontinentem spojena mj. řadou podmořských kabelů, kterými proudí oběma směry elektřina. Energetické přenosy po těchto kabelech je třeba mít pod kontrolou a systém, který to umožňuje, byl vyvinut v Plzni, v místní pobočce největší české IT firmy Unicorn.

„Jako firma se v tomto smyslu angažujeme od roku 2008. Zabýváme se spojením jedné země s druhou přeshraničním vedením. Kabely, které spravujeme, jsou specifické tím, že vedou pod mořem,“ popisuje Martin Hradil z Unicorn Systems. „Je to paradoxní, ale suchozemský stát pomáhá řídit podmořské vedení mezi Evropou a Velkou Británií,“ dodává Hradil.

Jak dále vysvětluje, od prvního projektu, který spojil podmořským kabelem Velkou Británii s Francií, se odvinula řada dalších kontraktů, např. s Holandskem, Irskem či Belgií. Plzeňská pobočka dnes spolupracuje s celou řadou evropských států. Firmám, které vlastní podmořský kabel (interkonektor), pomáhá Unicorn generovat zisk.

„Společnosti na interkonektoru vydělávají mimo jiné tak, že pronajmou jeho přenosovou kapacitu. Naši programátoři pracují na tom, že vymyslí systémy, ve kterých si může obchodník stanovit, na jakou dobu, v jakém směru či jaké množství energie by chtěl,“ uvádí Hradil s tím, že aplikace firmy dokáže vyhodnotit, jak optimálně uspokojit všechny zájemce. „Aplikace následně připraví a rozešle fakturační podklady. Lze říci, že z Plzně se již víc než 8 let dohlíží na přenosy zhruba 40 milionů megawatthodin elektrické energie ročně. Pro představu, to je téměř třikrát více než roční výroba Jaderné elektrárny Temelín,“ doplňuje Hradil.

Za pozornost stojí také to, že mladí energetičtí experti z plzeňské pobočky Unicorn dnes o systému přednáší starším kolegům v zahraničí. Jedním z těchto odborníků na energetiku je například Jan Froněk. ,,Celý systém funguje tak, že si obchodní firma na rok, měsíc nebo i hodinu nakoupí potřebný objem megawatthodin. Pro každou hodinu je nastavená jedna konkrétní hodnota a naše firma v podstatě optimalizuje, řídí a kontroluje výkon daného podmořského kabelu – tedy, zda se jím přenáší správná hodnota, správný počet megawattů,“ vysvětluje Froněk.