Běžný nákup pro rodinu a k tomu mouka, cukr, těstoviny, čočka a čaje do potravinové sbírky. Tak vypadal sobotní nákup Mileny Strakové z Plzně, která se jako tisíce dalších lidí v České republice připojila k druhému ročníku Národní potravinové sbírky.

Ve čtyřech obchodních centrech v Plzni takto nakupující darovali na 3,5 tuny trvanlivých potravin, jež poputují do Potravinové banky Plzeň. Tu v červenci v Plzeňském kraji založilo deset subjektů působících v sociální sféře. Potraviny vybrané v rámci celostátní akce už v sobotu putovaly do centrálního skladu, odkud budou postupně přerozdělované potřebným – matkám s dětmi, seniorům ohroženým chudobou či azylovým domům, které se starají o bezdomovce.

„Zájem lidí a pozitivní reakce nás mile překvapil," uvedl koordinátor sbírky v Plzeňském kraji Jan Jung. S ohlasem veřejnosti byla už během sbírky spokojená Pavla Kučerová z centra pro rodinu Domus. „Přispívají lidé napříč celým spektrem. Rodiny s dětmi, senioři. Obvykle přinesou hned více věcí," přiblížila Kučerová, která společně s kolegy rozdávala lidem v hypermarketu Tesco na Borských polích informační letáky. Z nich se veřejnost dozvěděla, jaké typy potravin jsou nejvhodnější. Nejvíce se nakonec sešlo těstovin, dárci ale nákupní vozíky plnili také rýží, čajem, moukou, sladkostmi, cereáliemi pro děti. Zazněl i dotaz, zda je možné koupit třeba colu. Doporučeny ale byly spíše džusy v tetrapakových obalech.

Do sbírky se zapojil i brankář Matúš Kozáčik

„Když člověk může, tak má pomáhat," uvedla Straková, která do hypermarkatu dorazila ve stejnou dobu jako fotbalový brankář a hráč plzeňské Viktorky Matúš Kozáčik. „Zapojil jsem se, protože mi to přijde jako dobrá věc podpořit lidi v regionu, kterým chybí to základní. Tedy jídlo," uvedl fotbalista, který vybíral nejen potraviny, které vydrží, ale i ty, které má rád. V jeho košíku se tak objevily třeba šťávy, těstoviny nebo cereálie.

Akci na celostátní úrovni pořádala platforma Byznys pro společnost v rámci projektu Potraviny pomáhají spolu s Českou federací potravinových bank a Armádou spásy. Snaží se tak reagovat na skutečnost, že v Česku je 15,4%obyvatel ohroženo chudobou nebo sociálním vyloučením.