I to je důvod, proč se v kostele už přes deset let nekonají varhanní koncerty. Nástroj se tak s určitými omezeními rozeznívá pouze při bohoslužbách. Probíhající generální oprava varhan snad už brzy stávající stav změní, a to především díky dárcům, kterým není osud vzácného nástroje lhostejný.
„Plzeňané pamatují tradici varhanních koncertů a byli by rádi, kdyby se v ní pokračovalo. Právě oni z velké části opravu zaplatili, za což jim moc děkuji," říká Brož s tím, že stále ještě zbývá vybrat 300 tisíc korun.
Zvuk navrací německá preciznost
Sbírka začala na podzim 2007, dnes za sebou mají třetí největší varhany v Plzni první fázi oprav. Očistnou kúrou prochází třeba všechny ze tří tisíc píšťal, které je nutné vysadit a vyčistit. Po opravě je zatím hlavní stroj varhan. Část nástroje tak už nyní zní ve své původní kráse. Na začátku příštího roku je v plánu oprava hracího stolu, který si varhanáři odvezou do své dílny. Pak už se většina oprav bude provádět přímo v kostele, jako například osazování nových pneumatických míšků do vzdušnic. Právě na kvalitě oprav jemných ovládacích ústrojí závisí výsledek celé záchranné akce.
Původní zvuk i někdejší spolehlivost varhanám proto navrací renomovaná německá firma Eisenbarth z Pasova, která postavila vůbec největší kostelní varhany na světě, a to právě v Pasově. „Dostali jsme nabídky asi od deseti firem. Bohužel nabídky těch českých byly mnohdy finančně neúnosné a nezaručovaly takovou kvalitu provedení jako vítězná německá firma, která nabídla i velmi přijatelné finanční podmínky," říká Brož, podle nějž jsou varhany u františkánů nejhodnotnějším nástrojem v Plzni. Jejich zvukový obraz zůstal po desetiletí nezměněn.
K plastické hře přispívá i oddělená skříň barokního pozitivu v zábradlí. Varhaníci oceňují také těsný kontakt s nástrojem, což jim umožňuje přesnou hru. Každé varhany jsou svou konstrukcí i zasazením do prostoru originální.
Lépe než v jiných plzeňských prostorách si u františkánů hudbu mohou vychutnat i samotní posluchači. „Okolo kostela není hlučná ulice, kde by projížděly třeba tramvaje. Tím, že je posluchač poměrně blízko od varhan, slyší i ty nejjemnější zvukové detaily," vysvětluje Brož, pro nějž jsou varhany láskou od dvanácti let. Na ty u františkánů hraje už třicet let.
Lidé, kteří chtějí na opravu varhan přispět mohou drobné příspěvky vhodit přímo do kasičky v kostele, k dispozici je také sbírkové konto s číslem účtu 176545151/0300.
Fakta o varhanách
• Varhany roku 1935 zhotovila světoznámá firma Rieger z Krnova. • Ústrojí je usazeno v originální barokní skříni, která zbyla po nástroji z roku 1771. To byly dílem předního českého varhanáře Antonína Gartnera z Tachova. • Varhany mají ve třech manuálech a pedálu celkem čtyřicet znějících rejstříků neboli zvukových barev, které lze vzájemně kombinovat. • Bohatá zvuková dispozice nástroje umožňuje koncertní hru skladeb všech slohových období. • Celkové náklady na opravu činí cca 2,3 milionu korun. více na www.ovp.estranky.cz