„První etapa byla krátká, jen takové seznámení s tím, co nás všechno čeká,“ popisuje David první den, po němž byl jejich kamion čtrnáctý. Na oslavu však nebyla nálada, úvod Dakaru totiž poznamenala smrt argentinského motorkáře. „I když jsme ho přímo neznali, dotklo se nás to,“ podotýká mladší z bratrů, který jede jako druhý řidič. Jeho bratr René je navigátor a truck řídí zkušený Martin Kolomý.

Téměř pětkrát delší druhá část závodu už byla náročnější a zelenému kamionu CDT se nevyhnula ani porucha – naštěstí jen drobná. „Praskla nám hadice od turba. Je to malé zdržení, ale je znát – někteří pomalejší nás předjeli,“ povzdechl si David Kilián. Při přejezdu do tábora ale musel tým měnit kolo. „Naštěstí vydrželo do konce etapy.“

Dojetím do cíle ale práce týmu nekončí. „Brácha dostane itinerář další etapy a musí se na ni připravit,“ vysvětluje David. V Argentině, odkud se startovalo, je nyní více než třicet stupňů. Teploměr v kabině ukazuje často i kolem čtyřiceti. „V horách bude chladněji, ale ne o moc,“ míní kopilot.

Kamiony vyrážejí na trať vzhledem k časovému posunu vždy až večer našeho času. Po třetí etapě, v níž kamion CDT dorazil do cíle jako osmý, je posádka v průběžném pořadí na čtrnáctém místě.

Kromě bratrů Kiliánových se Dakaru účastní i další Plzeňan – Josef Rajtmajer. Řídí doprovodný kamion konkurenčního Loprais Tatra Teamu.