Mladému poutníkovi Ladislavu Ziburovi, který už pěšky nachodil tisíce kilometrů, vyrostla v Plzni silná konkurence. Třiadvacetiletý Tomáš Kadlec se loni z krajské metropole vydal do španělského Santiaga de Compostela.

„V časopise jsem četl článek o Svatojakubské pouti. Nadchlo mě to a minulý rok jsem do Compostely vyrazil. Ale namísto tradičních tras jsem startoval z Plzně," směje se při odpovědi nadšený chodec. Cestu si ještě protáhl na španělský mys Fisterra. Za 54 dní ušel přes 3000 kilometrů. V batohu měl dvě trička, náhradní boty, bundu, karimatku, spacák, mapy, jídlo, peníze a telefon.

Letos si vybral norský mys Nordkapp a zdolal více než 4,5 tisíce kilometrů.

Norská divočina

Do putování se Tomáš hned zamiloval. Proto si opět vzal v práci neplacené volno a zvolil si tuto ještě namáhavější túru. Z Plzně směřoval přes Německo, Dánsko, odtud trajektem do norského Osla, kde už „nastoupil" na pouť do Trondheimu.

„Lákalo mě ale podívat se ještě dál – do Nordkappu. Tam už to bylo docela divoké. Sněžilo a já jsem se často po kolena brodil ve vodě, takže jsem měl permanentně mokré nohy," vyprávěl.

Kvůli špatnému počasí musel Tomáš rozšířit svou skromnou výbavu o teplejší bundu a kompas. „Nahoře už nebyly cesty vůbec značené, takže kompas jsem potřeboval," vysvětlil. Krušné chvilky zažil také kvůli jídlu. „V téhle oblasti už moc obchodů není, takže jsem nakupoval jednou za pět dnů a se zásobami musel šetřit."

Zpět vyrazil autem

Ke svému vysněnému cíli se dostal za 89 dní. V nohách měl více než 4500 kilometrů. Do rodného města se už dostal pohodlně autem. „Přijela za mnou mamka a ještě jsme v Norsku strávili čtrnáct dní dovolené," doplnil.

Kam se plzeňský dobrodruh chystá příště? Plánuje dojít až do Sicílie, ještě prozkoumat Sardinii a Korsiku a cestu zakončit stylově na Mont Blanku.