„Když souseda potkám střízlivého, chová se slušně. Pozdraví, a dokonce mi otevře dveře. Když se ale napije, je zle,“ říká Hájek a dodává, že vzhledem ke svému zdravotnímu stavu potřebuje klid. „Léčím se na kardioambulanci fakultní nemocnice a nyní musím brát ještě léky na uklidnění a na spaní,“ stýská si bývalý učitel.

Podle něj se jeho soused prakticky denně vrací domů posilněn alkoholem, přičemž o sobě dává vědět opakovaným třískáním dveřmi mezi pokojem a kuchyní a také křikem. „Někdy na moji adresu tak hlasitě nadává, že to slyším až ke mně do bytu. Výrazy, které používá, ale není možné publikovat. Nepříjemný incident tady zažila i zástupkyně společnosti UPC. Náš soused ji přivítal slovy „Ty k..do, co na mě zvoníš?“ a třísknul dveřmi, až i u mě v bytě padaly předměty ze zdi a poliček. Pak jí hrubě nadával ještě za dveřmi,“ popisuje Hájek.

Jeho slova potvrzuje i další obyvatelka domu: „Bydlím tu s manželem a malou dcerou. Mám strach. Kvůli třískání dveřmi a hlasité hudbě se kolikrát ani nevyspíme. Navíc se bojím, aby se něco nestalo dcerce. Náš problém nikdo neřeší. Byla tu párkrát městská i státní policie, ale nic se nezměnilo.“

„Mám pocit, že dokud se tu opravdu nestane něco vážného, nikdo nám nepomůže,“ míní mladá žena. Dodává, že muž si prý z policistů dělá legraci. „Když jdou po schodech nahoru, ještě na ně volá ze dveří. Když ale vyjdou až nahoru, zabouchne před nimi dveře bytu a už neotevře,“ říká žena.

Hájek už se s žádostí o odbornou pomoc obrátil i na právníky. „Pan advokát mi ale sdělil, že právně je tato situace neřešitelná. Napětí prý bude podle něj eskalovat tak dlouho, až jedna strana odpadne,“ podotýká Hájek.

Plzeňana, který údajně obtěžuje sousedy, jsme v úterý i ve středu hledali doma. Nikdo ale neotvíral. Podařilo se nám pouze hovořit s jeho matkou. Ta se ale odmítla k synovu počínání vyjadřovat. „Nic vám k tomu říkat nebudu. Myslím si, že všichni sousedé strašně přehání,“ řekla s tím, že číslo mobilního telefonu svého syna nám nedá.

Hlučný Plzeňan už několikrát stanul před přestupkovou komisí Úřadu městského obvodu Plzeň 4. „Za posledních tři čtvrtě roku jsme na komisi řešili tři jeho přestupky. Jeden případ už jsme uzavřeli a udělili jsme mu pokutu. V dalších dvou jsme ještě nerozhodli. Takto je ale možné postupovat například při rušení nočního klidu, to znamená mezi 22. a 6. hodinou. Pokud jde o další obtěžování či sousedský spor, měli by se stěžovatelé obrátit na občanskoprávní soud či na společenství vlastníků,“ uvedl starosta ÚMO Plzeň 4 Hynek Brom.

Podle mluvčí plzeňských strážníků Jany Pužmanové nejsou podobné případy v Plzni ojedinělé. „Čas od času něco podobného řešíme. Příkladem je jeden z domů na Rokycanské třídě, kam hlídky kvůli stížnostem také opakovaně vyjíždějí. Sousedské spory ale ve většině případů strážníci neřeší pokutou, ale předávají je přestupkovým komisím, které mohou lépe prošetřit souvislosti a vztahy mezi obyvateli domu,“ podotkla Pužmanová.