„Na jaře loňského roku jsem odesílala poměrně důležité dokumenty na soukromou adresu v Trutnově. Dopis se ztratil a ačkoli jej pošta hledala na sběrném pracovišti v Brně, kde se soustřeďují nedoručitelné zásilky, nenašel se,“ vypráví paní Alena.

Když v prosinci opět odesílala důležitý dopis, poslala jej doporučeně. Vyplnila podací lístek a zaplatila 19 korun. „Jenže dopis opět nedošel. Zase prostřednictvím pošty hledala marně. Dozvěděla jsem se, že mít doklad o podání není zárukou, že bude dopis skutečně dodán. Je to pouze doklad o tom, že byl na podávací poště převzat,“ říká Pzeňačka. Pokud se zásilka nedoručí, není to prý věcí pošty, ale přepravní služby. A tam žádný doklad o pohybu zásilky neexistuje.

„Dopadlo to tak, že mě pošta sice vyplatila zpět peníze za poštovné, ale pro mě je to slabá náplast na zjištění, že doporučený dopis je stejně ztratitelný jako dopis podaný doporučeně,“ dodává žena.

S tím pošta nesouhlasí. „U doporučených zásilek by se nemělo stát, že se ztratí. Rozhodně se jedná spíše o výjimečný případ, který pošta vždy podrobně vyšetřuje. Pokud se viník najde, je sankčně potrestán,“ sdělila muvčí České pošty Dita Václavíková.

Poslat dokumenty doporučeně by podle ní mělo stačit. Pokud se chce odesilatel pojistit více, může zásilku do dvou kil odeslat jako cenné psaní, nad dvě kila jako cenný balík. „Tyto zásilky jsou sledované i během dopravy, stojí ale více,“ dodává Václavíková. Uvádí, že to jsou služby jako každé jiné, za příplatek se zákazník vždy dočká vyšší kvality.