Tato oddělení přitom zajišťují péči o rodičky a novorozence pro Karlovarský i Plzeňský kraj. Například vybavení pro nedonošené děti mají pouze zde. Nastávající maminky tak už brzy musí počítat s komplikacemi.
„Přemýšlím samozřejmě i o tom, že by nám na přechodnou dobu mohla vypomoci Praha nebo České Budějovice,“ přiznává ředitelka fakultní nemocnice Jaroslava Kunová.
Kraj zoufale čeká na pomoc ministerstva. To zatím ale mlčí. „Musíme hlavně udělat všechno pro to, aby měli maminky kde rodit. Ty kvůli tomu, že odejdou lékaři, prostě nepřestanou, a musíme jim zajistit kvalitní podmínky,“ naráží radní pro zdravotnictví Plzeňského kraje Václav Šimánek na fakt, že jen ve FN Plzeň se v loňském roce narodilo více než 3500 dětí a letos to bude podobné.
„Naše pracoviště je v kraji jedinečné. Nikdo jiný péči o tolik dětí a v takové kvalitě nepokryje,“ uvádí primář neonatologie Jiří Dort. Sám se k výzvě odborářů Děkujeme, odcházíme nepřipojil, lékaře, kteří tak učinili, ale chápe. „Jejich důvody jsou oprávněné a legitimní,“ míní primář.
„Kraj chystá na leden jednání o krizovém plánu se zástupci všech nemocnic v kraji včetně Fakultní nemocnice a Mulačovy nemocnice v Plzni. „Snad se nám podaří nějaké schůdné řešení najít, dlouho udržitelné ale nebude. Nevím, co ministerstvo plánuje, postavit polní nemocnice?“ ptá se rozzlobeně Šimánek. V současné době je prý v podstatě on–line připojený na ředitele krajských nemocnic a snaží se vymyslet krizový plán. Vždyť třeba v Klatovech a Domažlicích odchází polovina všech lékařů.
Rozhodně se mu nezamlouvá nápad vyhlásit stav nouze. „To se snad dělá ve válce nebo katastrofických nečekaných událostech. O tomhle ví vláda už půl roku! Navíc je to řešení na 30 dní, a co bude potom?“ doplňuje Šimánek. Plzeňský kraj stejně jako všechny ostatní v celé republice již napsal na ministerstvo zdravotnictví dopis, v němž žádá o razantní řešení.
Ředitel Klatovské nemocnice, a. s, Jiří Vlček se domnívá, že lékaři dotáhnou výpovědi až do konce. „Skutečně chtějí odejít,“ sdělil Deníku Vlček.
Důvody jsou všem již známé. Platové ohodnocení neodpovídá odpovědnosti a náročnosti práce. „Lékař bez atestace si za základní pracovní dobu měsíčně vydělá necelých patnáct tisíc korun čistého, atestovaný kolem osmnáct tisíc korun a primář do třicet tisíc korun,“ napsal Deníku lékař nemocnice, který si nepřál uveřejnit své jméno, redakce jej ale zná.