Jen zlomek řidičů ví, jaké dopravní předpisy platí na parkovištích před plzeňskými obchodními domy. Výsledkem jsou pak časté nehody. Přesvědčil se o tom také Deník, který monitoroval dění na parkovišti u supermarketu Kaufland v plzeňské čtvrti Roudná.

Na parkovišti tu nejsou dopravní značky, přesto zde platí pravidla silničního provozu, v tomto případě tedy přednost zprava. Jenže mnoho řidičů tady nic podobného nerespektovalo. Ti, kteří přijížděli k vyznačeným místům na stání po širší příjezdové cestě, přednost autům po své právé ruce většinou nedávali. Jedním z takových hříšníků byl i mladý řidič Jan. „Tak to jsem vůbec nevěděl. Myslel jsem si, že ty široké silnice jsou hlavní, a přednost jsem proto nedával,“ omlouval svoji chybu.

Podle Václava Ircinga z BESIPU je právě tohle nejčastější chyba. „Řidiči si často myslí, že když jedou po té nejširší pozemní komunikaci, tak jsou na hlavní. Ale měli by vědět, že tomu tak je pouze v případě, je–li tato komunikace označena dopravní značkou Hlavní pozemní komunikace,“ vysvětluje Ircing.

Jenže přibližně osmdesát procent řidičů v těchto případech přednost zprava nedává. „Přitom každý z občanů, který je držitelem řidičského oprávnění, by měl o této zásadě vědět a respektovat ji,“ doplňuje Ircing.

Menší karamboly jsou proto po plzeňských parkovištích na denním pořádku. „Na parkovištích u supermarketů máme hlášenou v průměru jednu dopravní nehodu za den. Jenže jde většinou o menší havárie, a tak lidé policii nevolají,“ říká mluvčí policie Martina Hábrová.
Na parkovištích by tak řidiči měli raději počítat s tím, že jiné auto přednost nedá, a raději přibrzdit. To Deníku na Roudné potvrdila i řidička malého peugeotu Anna. „O přednosti samozřejmě vím. Ale už se mi několikrát stalo, že mi jiný řidič přednost nedal. Takže si dávám velký pozor,“ řekla.
Jenže i na znalé řidiče čekají občas chytáky. „U hypermarketu na Borských polích je jedna ze špatně řešených situací. Při výjezdu z parkovacích kójí stojí dopravní značení Dej přednost v jízdě, když pak vyjedete na navazující pozemní komunikaci, tak ta už není označena jako hlavní silnice a na následující křižovatce řidiči často tápají v tom, kdo vlastně má přednost. Já se jim v tomhle případě vůbec nedivím,“ přidává jeden poznatek Václav Ircing.

Málokterý řidič ví, že pokud je k nehodě na parkovišti přivolána policie, může odejít s pokutou, ba mu dokonce mohou policisté udělit i trestné body. Vše pak záleží na vyšetřování police, jestli nehodu podle okolních aspektů kvalifikuje pouze jako přestupek, nebo trestný čin. Tyto karamboly se posuzují stejně jako jiné autonehody, tedy podle pravidel o provozu na pozemních komunikacích.

Lucie Pelanová