Na náměstí tak nebude nic organizovat. Místo toho zve Plzeňany ke sledování náhradního programu na facebookových stránkách města a v regionálních televizích. Vysílání začne 28. listopadu v 17:30 hodin, zazní vánoční program v podání souboru Plzeňský MLS – malý lidový soubor, vánoční strom rozsvítí primátor Plzně Martin Baxa a biskup plzeňský Tomáš Holub.

„Bohužel se nám opakuje situace z loňska a velmi mě mrzí, že i letos budeme o klasické a Plzeňany tolik oblíbené rozsvícení stromku za účasti tisíců lidí ochuzeni. Nicméně věřím, že si všichni najdeme chvilku a zasedneme v neděli u obrazovek vedle svých blízkých a alespoň takto budeme symbolicky u rozsvícení a zahájení adventu,“ uvedl primátor Martin Baxa.

Josef Doucha (vlevo) a Ivan Novák u Krajského soudu v Plzni.
Soudce i známý advokát dostali podmínky, přijdou o talár

Za svůj vánoční strom letos Plzeň zvolila 15 metrů vysokou jedli obrovskou a dovezla ji až z obce Zahrádka nedaleko Teplé v Karlovarském kraji. Tento druh stromu má Plzeň jako vánoční strom vůbec poprvé, jedinečný je proto, že ho lidé běžně v lesích neuvidí, vysazuje se hlavně v parcích. Městu jej darovali manželé Křížovi, kteří jej vysadili na své zahradě před čtyřiceti lety.

Adventní trhy odstartovaly na plzeňském náměstí Republiky v úterý, jejich novinkou je například 28 metrů vysoké ruské kolo.