Do Plzně Jafara, kterému je teprve necelý rok, přivezli už 10. dubna. „Jde o krásného zlatého samce, který vzhledem ke svému nízkému věku vyniká výškou i mohutností. Transport proběhl bez problémů a již odpoledne Jafar elegantně vystoupil z transportního přívěsu s vidinou odměny v podobě mrkve,“ uvedla  zooložka Miroslava Palacká z plzeňské zoologické zahrady.

První noc po příjezdu strávil nový samec ještě sám v boxu a se samicemi se seznamoval přes pletivo. „Hned druhý den jsme je pod dohledem spojili. Samice ho ihned přijaly jako další mládě a letošní samička získala kamaráda na hraní. Prvních potomků se od Jafara sice dočkáme nejdříve za tři roky, ale vzhledem k mladému věku našich samic to není problém,“ pokračovala.

Po několika hnědých mláďatech má v plzeňské zoo albinotická samice klokana rudokrkého Albína opět potomka bílé barvy.
V plzeňské zoo se opět narodil klokaní albín, vrátili se amazonští ptáci

Při výběru nového samce bylo třeba zohlednit několik kritérií, ke hledání vhodného kandidáta posloužila centrální celosvětová evidence ZIMS. V ní se dají najít nejenom současné stavy zvířat v jednotlivých zoologických zahradách, ale i jejich rodokmen. „Vzhledem k tomu, že naše samice pocházejí z českých zoologických zahrad, museli jsme se po nepříbuzném samci porozhlédnout jinde. Druhým kritériem výběru byl přirozený odchov matkou, což je zvláště u samce velmi důležité, protože povaha samců, zvláště během říje, je velmi ovlivněna prostředím, ve kterém vyrostli a jejich socializací ve stádě. Nakonec jako nejvhodnější vyšel právě Jafar,“ doplnila Palacká.