MHD pojede jinak, firma posílí výrobu

Hned od prvního ledna už si nebudou moci lidé zakoupit lístek v jízdenkovém automatu, všechny totiž budou zrušeny. Zvyknout si budou muset také na to, že se změní trasy některých linek. Trolejbus číslo 10 tak už například nepojede po trase Mrakodrap - Skvrňany a v centru jeho trasu ukončí blokový objezd Goethova - Anglické nábřeží - Hlavní nádraží - Prokopova.

Do ulic vyrazí nová linka číslo 36, která pojede v úseku Makro - Bory. Borská pole čeká od Nového roku ještě jedno posílení. To se ale netýká dopravy, nýbrž výroby. Japonská společnost Panasonic totiž do Plzně přesune část provozu z žatecké průmyslové zóny Triangle. „Se zřetelem na nepříznivý vývoj ekonomické situace na evropských trzích přistoupila společnost k nutným opatřením, která mají zabránit negativním dopadům na hospodaření společnosti,“ uvedla Renata Puldová z Panasonic AVC Networks Czech.

Hned v prvních dnech roku 2012 by měly začít práce ve škodováckém areálu. Rozběhne se tu totiž rekonstrukce další části science centra Techmania. Součástí projektu bude i nové planetárium.

První z velkých kulturních akcí čeká západočeskou metropoli v únoru. Od 5. února do 25. března se v Plzni odehraje v Plzni deset koncertů, operní představení pro dětské diváky, přímé přenosy z předních světových operních scén i finále mezinárodní klavírní soutěže.

Velká sláva čeká v únoru nejspíše i na fanoušky fotbalu. Prvním soupeřem, kterého by mohla plzeňská Viktoria vyzvat na nově zrekonstruovaném stadionu ve Štruncových sadech by mohl být věhlasný německý klub Schalke 04. Utkání Evropské ligy se tu šestnáctého února uskuteční v případě, že stadion projde kontrolou komisařů UEFA.

Areál obklopující stadion by se měl navíc během jara dočkat nové lávky přes řeku Radbuzu. Úpravy se uskuteční kolem soutoku Mže a Radbuzy.

Jaro rozhodne o plzeňské dopravě

Březen bude přelomový pro dopravu v Plzni, právě tento měsíc se totiž kraj dozví, zda uspěl se svými žádostmi o dotaci. Z Bruselu chce příspěvek na Západní obchvat (část od Domažlické ke Křimické ulici) a také na nový most přes Mži na Jateční ulici.

Na obou investicích za 1,35 miliardy korun se podílí město i kraj. „Hejtmanství má přispět zhruba jednou miliardou, až 80 procent bychom mohli získat z Evropské unie,“ vysvětluje ředitel krajské Správy a údržby silnic (SÚS) Stanislav Liška. Pokud žádosti projdou, měly by stavební práce začít nejpozději v červnu. Obě investice by měly být hotové zhruba do dvou let.

Na Jateční tak vznikne vedle železničního, provizorního a původního, který je už jen pro pěší a cyklisty, ještě čtvrté přemostění. „Esíčko u viaduktu se narovná a silnice se napojí na Jateční ještě blíž k čističce odpadních vod,“ popisuje Liška. Velké změny se dočká také nedaleká křižovatka u Součků, kde se v březnu začne se stavbou kruhového objezdu. „Křižovatku už nebudou muset řídit policisté jako nyní a uleví se řidičům jedoucím od Lochotína i z Bílé Hory,“ plánuje šéf krajské SÚS.

Tartan a tribuny

Na jaře by měly být vysázeny nové stromy kolem Velkého boleveckého rybníka. Staré dřeviny byly vykáceny na podzim letošního roku. „Náhradou bude 80 kusů střemchy a 120 kusů kaliny,“ uvedla Jiřina Maršálková ze Správy veřejného statku města Plzně.

Zatímco plzeňští fotbalisté už budou na nově zrekonstruovaném stadionu nějakou dobu hrát, atleti si budou muset ještě chvíli počkat. V dubnu by měl být na dráhu nového stánku ve Skvrňanech položen tartanový povrch, během roku pak vznikne tribuna. Práce by měly být dokončeny v roce 2013.

Konec dubna bude v Plzni patřit filmu a muzice. Od 23. do 28. dubna se totiž uskuteční pětadvacátý ročník festivalu českých filmů Finále a sedmadvacátý a osmadvacátý duben oživí Plzeň studentské oslavy jara majáles. Vystoupí na nich například kapely Nightwork, Horkýže Slíže či Mig 21 nebo zpěvák Václav Neckář.

Ve stejný měsíc ovládnou plzeňské ulice čeští designéři. Uskuteční se tu totiž premiérový ročník festivalu Dny designu, který pořádá občanské sdružení Následuj králíčka.

Nový festival

Budoucím zástupcům designérské profese bude patřit květen. Studenti Ústavu umění a designu na Západočeské univerzitě v Plzni získají novou budovu.

Osvobození americkou armádou si Plzeň připomene při tradičních Slavnostech svobody od čtvrtého do šestého května. Nebudou chybět ani každoroční akce jako Historický víkend, Pilsner Fest, Metalfest nebo Jazz bez hranic. Příští rok naopak zmizí dlouholetá plzeňská tradice, festival Na ulici. Od června do září ji nahradí akce v rámci nového festivalu Živá ulice.

Během roku zřejmě začne demolice Domu kultury Inwest. Záleží na tom, zda investor získá demoliční výměr. Proti bourání jsou aktivisté, kteří kvůli záměru vybudovat na místě budovy centrum Corso zorganizovali petici.

Pracovní ruch bude zřejmě panovat i v prostoru Palackého - Jízdecká, který by se měl do roku 2014 přeměnit v nový objekt divadla.