„K protestu nás vyzvali polští zemědělci a zástupci nevládních organizací za účelem podpory před jednáním rady ministrů a premiérů v Bruselu. Na programu by mělo být projednání mimořádného finančního balíčku do zemědělství, dovozových cel a uvalení embarga na dovoz jak ruských, ukrajinských a běloruských komodit, převážně obilovin a olejnin,“ řekl Deníku Tomáš Polcar, předseda Zemědělského svazu územní organizace Plzeň - sever a Rokycany.

Zatímco severní trasa protestujících farmářů vedla z Třemošné přes Zruč až na kruhový objezd u Globusu, jižní cesta se na rozdíl od nedávného únorového protestu, nezastavila u nákupního centra Olympie, ale pokračovala až na kruhový objezd v Částkově ulici.

Zdroj: Deník/Pavel Bouda

„Do samotného centra zatím vjíždět nechceme, ale zatím jsme takříkajíc na druhém schodu, ten třetí už půjde ještě dál,“ naznačuje další postup krajský koordinátor stávky Jaroslav Šíma s tím, že své protesty chtějí směřovat především tam, kde jsou hejtmani z vládních stran. O konkrétních místech, způsobu protestů a možných termínech, však zatím mluvit nechtěl.

Poprvé se přijel zúčastnit farmářských protestů Václav Wetengl ze Zbirožské a.s. Tomu vedle skutečností, na které zemědělci poukazují, vadí i jiné věci. „Například to, jak se k nám ostatní chovají a opovrhují naším povoláním. Volají na nás při sebemenší příležitosti policii. Stačí jenom projet pod jejich okny traktorem a už si stěžují na obci. Nesmíme používat obecní cesty, že je prý ničíme. Hlavně lufťáci, co na vás dokážou vymyslet! Všechno jim smrdí, všechno jim vadí. Tuhle práci dělám od vyučení asi třicet let a připadá mi, že se to zhoršuje. Dřív se lidé na vesnicích chovali úplně jinak, mnohem přátelštěji,“ zlobí se farmář.

Protestovat ale přijel, stejně jako ostatní zemědělci, kvůli jiným věcem. Jde o peníze, o které je podle nich připravila vláda nedodržením svých slibů. „Protože odpovědi vlády jsou pro nás zatím nedostačující, předpokládáme, že protesty budou probíhat dál, ať formou takovéto jízdy nebo stávky. Budeme muset dál trvat na svém a bojovat za naši pravdu,“ uzavírá Tomáš Polcar.

Druhá kolona traktorů zemědělců ze severního Plzeňska a Rokycanska obkroužila kruhový objezd u Globusu v Plzni a je na cestě zpět do Třemošné.
Zemědělci z Plzeňska vyjeli na protest z jihu i severu

Proč zemědělci protestují?

  • 1. Nesplnění slibu vlády z 8. června 2022, že podpoří zemědělce od roku 2023 formou slevy na sociálním pojištění, cca 1-2,5 miliard za rok. 
  • 2. Nesplnění slibu vlády z 28. 6. 2022 na udržení národních podpor ve výši 5 miliard. Za rok 2023 a 2024 to bylo vždy o 2 miliardy méně. 
  • 3. Nesplnění slibu vlády ohledně nezvyšování daní a dopad daně z nemovitosti ve výši 2 miliard za rok 2024. 
  • 4. Vláda neřeší svými postoji přebytky základních komodit na evropském trhu např. omezením dovozu ze třetích zemí vyprodukovaných za podmínek neslučitelných s pravidly tzv. „společné“ zemědělské politiky EU. 
  • 5. V případě vyplacení tzv. „Evropského“ balíčku nutnost zajistit stejné podmínky jako v celé EU, tj. vztáhnout na 1 hektar obilovin neboť tito pěstitelé jsou nejvíce zasaženi.