Za metr krychlový vody lidé zaplatí od ledna na vodném a stočném bez daně 76,43 koruny, dosud to bylo 73,20 koruny za metr krychlový. Zdražení zahrnuje podle radnice meziroční nárůst ceny surové vody, provozní náklady, zvýšení energie a inflaci.
„Samozřejmě vnímám, že těch zdražení je mnoho, i pro nás je nepříjemné, že se to musí dělat," uvedl ekonomický náměstek primátora Martin Zrzavecký (ČSSD). Kromě vody v Plzni příští rok také výrazněji podraží například teplo. Městská firma Plzeňská teplárenská zdraží od ledna teplo o 15 procent, nejvíce od roku 1989.
Plzeň už vodu před dvěma a třemi lety výrazně skokově zdražila, a to až o padesát procent. Podle Zrzaveckého to bylo nutné kvůli investicím do vodohospodářských sítí v posledních letech, když EU pro přiznání dotací vyžaduje samofinancovatelnost obnovy této infrastruktury. „V minulosti jsme dotace čerpali a v budoucích letech chceme také, připravujeme projekt nové úpravny vody za víc než miliardu korun. Jsme tedy vázáni určitými podmínkami," řekl Zrzavecký. Jedna z nich je, že radnice musí mít s provozovatelem vodárenské infrastruktury (Veolií) uzavřenou smlouvu na maximálně 15 let. Jenže v Plzni byla tato smlouva delší. „Zkrácení bude Plzeň stát nemalé peníze," dodal Zrzavecký.
Z pronájmu vodárenské infrastruktury společnosti Veolia vybírá radnice ročně více než 420 milionů korun ročně a peníze by se měly vracet zpátky do vodárenského zařízení. Podle Zrzaveckého to město neplní stoprocentně, zhruba 100 milionů korun jde jinam.
Kolik zaplatíme
• Vodné se v Plzni zdražuje
ze 45,91 Kč za kubík na 47,82 Kč (bez DPH)
• Stočné se v Plzni zdražuje
ze 27,49 Kč za kubík na 28,61 Kč (bez DPH)