Noví městští radní ve čtvrtek schválili ceník vodného a stočného na rok 2015. „Cena zůstává přibližně stejná jako letos, trochu se dokonce zlevní. Jde o částku 77,74 korun za kubík bez DPH," potvrdil technický náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS). Zatímco vodné se o necelou korunu zlevňuje, stočné zase přibližně o stejnou částku vzroste, takže v součtu je cena prakticky totožná jako letos.

Plzeňská teplárenská (PT), největší výrobce tepla na západě Čech, zdraží od ledna teplo v rozmezí od tří do pěti procent. Ceny vzrostou kvůli tomu, že letos městský podnik nezdražil vůbec a argumentuje i tím, že musí platit emisní povolenky. „Zdražují vstupy a letošní teplá zima výrazně sníží zisk i tržby tepla," vysvětlil generální ředitel PT a předseda představenstva této společnosti Tomáš Drápela.

O tom, o kolik procent bude teplo v Plzni dražší, rozhodne 8. prosince představenstvo. I kdyby to bylo až pět procent, znamená to navýšení v řádech stokorun ročně pro průměrnou domácnost. „V bytě 3+1 zaplatí rodina za teplo a teplou vodu mezi 14 až 15 tisíci korunami ročně," uvedl Drápela. Pět procent navíc znamená asi 750 korun. Současná cena za gigajoul v Plzni je 492 Kč. Radní ve čtvrtek schválili rozpočet města pro rok 2015, který počítá s téměř miliardovým schodkem. Příjmy jsou stanoveny na 5,3 miliardy Kč, výdaje na 6,3 miliardy. „Rozdíl pokryjeme z fondu rezerv a fondu kofinancování projektů," vysvětlil ekonomický náměstek primátora Pavel Kotas (ČSSD).

Na stavební akce v Plzni půjde 1,35 miliardy korun, mezi největší investice roku 2015 bude patřit rekonstrukce a rozšíření Borské ulice a také vybudování hřiště TJ Slovan Spoje ve Skvrňanech. Tam jde o náhradu hřiště na Borských polích, které stojí v cestě budoucí tramvajové trati, jež se má stavět k Západočeské univerzitě. „Budeme také usilovat o dotace na rekonstrukce místních komunikací," prohlásil primátor Martin Zrzavecký (ČSSD).

Na odkoupení Vodárny Plzeň od Veolie, o němž už radnice v minulosti rozhodla, si město nechce půjčovat více než 700 milionů korun od banky. Hodlá pro transakci rovněž použít peníze nahromaděné v městských fondech. Podle náměstka Kotase se tím ušetří asi 20 milionů korun na úrocích. Podmínkou je ale pozdější vrácení milionů zpět do fondů, protože ty jsou určeny především na kofinancování dotovaných projektů.

„Na odkoupení vodárny si nepůjčíme od banky, ale z vlastních zdrojů," konstatoval primátor Zrzavecký. Akcie Vodárny Plzeň město koupí koncem roku 2015, v roce 2016 prodá část vodárenské infrastruktury vodárně a výtěžek opět vrátí do fondů.

Definitivně bude zastupitelstvo schvalovat rozpočet pro příští rok 11. prosince.