Problémové lokality v Plzni proměňují dnes developeři v nové luxusní čtvrti. Zatímco poptávka po bytech je ve městě značná, s výstavbou administrativních prostor zde investoři nepochodí.

Počty zahájených bytů se v Plzni zvyšují od roku 2015. „Jako realitní makléři neustále zjišťujeme, že v Plzni je nulová poptávka po luxusních administrativních budovách. Developeři zde s tímto nápadem zatím narážejí. Lidé tu nejsou příliš ochotni platit hodně peněz za administrativní jednotky tak, jako je tomu třeba v Praze. Proto se tyto projekty většinou nakonec mění na byty,“ hodnotí realitní makléř Pavel Tručka.

Typickým příkladem je objekt naproti Kalikovskému mlýnu nebo pozemek na Nepomucké ulici. „Dům u Kalikovského mlýna byl vyprojektován jako administrativní budova, ale ukázalo se, že zájem o ni není žádný. Tak zde vzniklo 35 nových bytů. Stejná situace byla na Nepomucké, kde nakonec vyrostly čtyři dvojdomy pro osm rodin,“ vysvětluje dále.

V místě naproti bývalým kasárnám na Nepomucké bylo navíc nutné provést monitoring kvality podzemní vody, jelikož na pozemku stála stará čerpací stanice. „Pokud se odstraňuje nějaká stavba, tak se musí nejen zdemolovat, ale i vyčistit zemina, což zde bylo samozřejmě provedeno,“ uvádí ředitelka Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně Irena Vostracká. „Pro investory je ale velmi nákladné proměnit brownfield na luxusní objekt, takže se do výstavby domů na zanedbaných pozemcích spíše nepouštějí. Ale zrovna tohle místo se skvěle proměnilo,“ dodává Tručka.

PROMĚNA KOLLÁROVY

Proměnu zažila i Kollárova ulice, kde se vloni v místě bývalého skladového areálu vystavělo 82 bytů s vnitroblokem a dětským hřištěm. „Plzeň je ve srovnání s ostatními většími městy hodně vepředu. Je zde velká poptávka po jakémkoli bydlení – v tomto směru se město posledních pár let pravidelně umisťuje na čtvrtém místě. To byl jeden z důvodu sem zainvestovat. Je také výhoda, že administrativní proces zde trvá poměrně rychle,“ říká Radek Polák z developerské společnosti Trigema, která nové byty staví dále u výpadovky na Prahu. „Více jak sto bytů vznikne v ulici U Zahrádek u obchodního centra na Rokycanské,“ uzavírá.