„Ceny se liší podle jednotlivých kolejí a velikosti pokoje, ale obecně je v Plzni cena lůžka ve dvoulůžkovém pokoji se sociálním zařízením 3510 korun na měsíc a se sdíleným sociálním zázemím pak 3240 korun na měsíc. Koleje máme obsazené z pětadevadesáti procent,“ uvádí Václav Hájek, mluvčí Univerzity Karlovy.

Zdroj: Deník/Pavel Bouda

Na kolejích Lékařské fakulty v Heyrovského ulici bydlí už pátý rok třiadvacetiletá Johana. „Platím měsíčně necelých tři a půl tisíce, protože tu bydlím celoročně, jinak je to dražší. Bydlíme tu po dvou a cena je pro mě vyhovující. Ani s kuchyňkou na chodbě problém nemám. O studenském bytě jsem ani neuvažovala, bylo by to určitě dražší a já jsem potřebovala jistotu na celých pět let,“ vysvětluje studentka.

Cena kolejného i po navýšení nevadí ani dvacetiletému Erikovi. „Tři a půl tisíce korun za kolej je vyhovující, i když ta kuchyňka na chodbě je horší. Přemýšlíme ještě s kamarády, že bychom od příštího roku přece jen šli do nějakého studentského bytu. Myslím, že se dá sdílené bydlení sehnat i za srovnatelnou částku. Ale jde hlavně o soukromí, volnější režim a možnost přijít a odejít, kdy chci. Maximum pro nás je asi čtyři tisíce na osobu. Záleží ale, kde a co najdeme,“ říká Erik.

Trubkofon nebo historické počítačové hry. Náměstí republiky ožilo Dnem vědy a techniky
Den vědy a techniky: Trubkofon nebo historické počítačové hry, podívejte se

Naopak na kolejích Západočeské univerzity se ceny za bydlení na kolejích oproti loňsku nezvedaly. „Současný ceník platí už od 1. července 2022, kdy jsme z důvodu vysokých cen energií byli nuceni přistoupit k přibližně desetiprocentnímu navýšení kolejného,“ říká Šárka Stará, mluvčí ZČU.

Ubytování na kolejích ZČU nyní stojí průměrně tři a půl tisíce korun na měsíc. Konkrétně se ceny pohybují od 2860 korun měsíčně za čtyřlůžkový pokoj se sdíleným sociálním zařízením do 4990 korun měsíčně za jednolůžkový pokoj s vlastním záchodem a koupelnou.

„Koleje máme nyní plně obsazeny. Zatím se nám i za současných cen daří pokrývat náklady a proto o zvyšování cen kolejného v současné době neuvažujeme,“ dodává mluvčí ZČU.

Univerzita v loňském roce kompletně zrekonstruovala kolej v Máchově ulici nedaleko Borského parku, která nyní poskytuje studentům výrazně vyšší komfort než dříve. Náklady na práce a vybavení dosáhly téměř 106 milionů korun bez DPH, přičemž z větší části zajistilo financování Ministerstvo školství. Ve stejném rozsahu by univerzita ráda zrekonstruovala také kolej v Baarově ulici.

Podívjte se, jak vypadá zrekonstruovaná kolej v Máchově ulici

„Jedná se vlastně o stejnou budovu, která je pouze o dva roky mladší než Máchova 20. Potřebnou podmínkou pro rekonstrukci však je, abychom i v tomto případě měli možnost využít dotaci ministerstva školství. Pevně tedy doufáme, že ministerstvo i v této složité době na rekonstrukce kolejí vypíše novou dotační výzvu,“ uvádí kvestor ZČU Petr Hofman.

Na nově zrekonstruované univerzitní koleji v Máchově ulici bydlí i dvacetiletá studentka Tereza. „Platím měsíčně něco přes čtyři tisíce a jsem na buňce, kde bydlíme ve dvou pokojích po dvou. Režim ani kuchyňka pro všechny na patře mně nevadí. Je to hezká kolej a cena mně vyhovuje. Ale můj limit je tak pět tisíc. Kdyby se kolejné blížilo k této částce, což by znamenalo, že bychom my čtyři studentky za buňku platily dohromady dvacet tisíc, už bychom o společném bytě určitě uvažovaly,“ přemýšlí Tereza.

Západočeská univerzita v Plzni (ZČU) zahájila revitalizaci více než tříhektarového náletového lesoparku v severovýchodní části kampusu na Borech.
Z lesoparku u univerzity vznikne příjemné místo pro studenty i veřejnost

Studentských bytů je však v Plzni obecně nedostatek. Jak se ale shodují zástupci oslovených realitních kanceláří, nakonec vždy záleží na finančních možnostech studentů a jejich představách o soukromém bydlení.