Novela zákona o rozpočtovém určení daní od příštího roku zvyšuje podíl obcí a měst na vybrané dani z přidané hodnoty ze současných 21,4 procenta na 23,58 procenta.

Rozpočet Plzně se tak podle náměstka pro ekonomickou oblast Pavla Kotase zvýší o zhruba 160 milionů korun ročně oproti výhledům bez změny zákona. „Kolem 50 milionů z těchto prostředků plánujeme vynaložit na zvýšení platů zaměstnanců ve veřejném sektoru podle nařízení vlády z 31. května letošního roku a dalších 10 milionů na dokrytí výkonu státní správy,“ říká Pavel Kotas.

KAM INVESTOVAT?

Zbylých sto milionů má přispět na významné budoucí investice. „Uvažujeme o výstavbě domova se zvláštním režimem pro seniory. Další možností je rekonstrukce šaten a zázemí slovanského bazénu či výstavba nového zázemí pro pečovatelskou službu v Městském ústavu sociálních služeb. V hledáčku máme i rozšiřování parkovacích míst,“ uvedl náměstek.

Parkoviště jsou plánována ve všech částech města, jedno z nich u autobusového nádraží. Další by mohla být na kraji města s blízkým spojením na městskou hromadnou dopravu. Do budoucna se chystá i několik parkovacích domů. Postavit jeden takový stojí přes 80 milionů korun.

Menší města či obce tak přesnou představu jako západočeská metropole nemají. Při průzkumu, který jsme provedli mezi starosty, jsme nejčastěji slyšeli odpověď končící slovy, že nemají takovou armádu úředníků jako Plzeň. „My se asi necháme překvapit,“ řekl s mírnou nadsázkou starosta Tlučné Stanislav Volf.

NĚKDE ALESPOŇ TUŠÍ

Přesto někde alespoň tuší. „Pro nás by to mělo znamenat částku kolem sedmi milionů korun, alespoň tak jsem si to vypočítal. Jak to ale bude doopravdy, to teprve uvidíme,“ podotkl nýřanský starosta Jiří Davídek s tím, že změnu ovšem vítá: „Je to spravedlivé, obcím se dnes hodí každá koruna.“

Starosta Chlumčan Jiří Kučera mluví podobně, ovšem je opatrnější. „Bude to milé, ale dokud nebudeme mít částku na papíře, raději o tom nechci moc uvažovat. Takových slibů jsme už zažili několik,“ říká s tím, že obec řeší jiné problémy, o které by se politici měli také zajímat. „Třeba platy ve zdravotnictví a sociální sféře by měly být vyšší, abychom neměli problém sehnat pracovníky,“ míní.

Novela zákona bez problémů prošla Senátem 19. července a 1. srpna ji podepsal prezident republiky. Novela také zvýšila poskytované finanční prostředky na žáka, které v roce 2018 vzrostou přibližně na 13 500 oproti původně plánovaným 10 000 korunám.

Pavel Korelus, Patrik Krampera