„Ze supermarketu na Rokycanské zmizel automat na PET lahve. Proč? Informace nejsou v dosahu žádné. Kde po Plzni nebo okolí je teď možné lahve vracet?“ ptá se například Plzeňačka Bianca Lhotáková.

„Ani jsem nestačil nashromáždit dostatek plechovek a petek, a koukám, že už to tu nefunguje,“ podivuje se nad prázdnými prostory osmašedesátiletý Miloš.

Zdroj: Deník/Pavel Bouda

O vyjádření jsme proto požádali provozovatele automatu společnost Albert. „Pilotní projekt jsme po dvou měsících ukončili a děkujeme zákazníkům za součinnost a spolupráci při testování vratného systému na PET lahve a plechovky. Prosíme je, aby nyní stejně jako doposud, vhazovali všechny vytříděné plastové obaly do žlutých kontejnerů, stejně jako další vytříděné materiály k recyklaci. Zkušenosti z vybraných prodejen, kde jsme nový systém zkoušeli, nám pomůžou v případě zavedení zálohového systému v budoucnu ke správnému nastavení a bezproblémovému chodu pro zákazníky,“ sdělil Deníku Jiří Mareček, ředitel komunikace obchodů Albert s tím, že cílem pilotního programu bylo vyzkoušet, jak tyto přístroje fungují v praxi a jaká je jejich reálná náročnost na obsluhu.

Albert testoval zařízení na vracení PET lahví a plechovek od různých dodavatelů v různých technických provedeních ve čtyřech prodejnách. Zjištěné poznatky se nyní vyhodnocují. Plánované zavedení zálohového systému do vybavení prodejen by si pak vyžádalo investici ve stovkách milionů korun.

Ilustrační foto
Prazdroj recyklát pro plechovky nakupuje v cizině, i proto podporuje zálohování

V Plzni tak zůstává v provozu automat na nápojové obaly pouze v prodejně Lidl ve Folmavské ulici, kde lze získat za vrácené nepoškozené PET lahve a plechovky slevu na vybrané nealkoholické nápoje.

Ministerstvo životního prostředí připravuje návrh zákona o zálohování vratných obalů. S ním však nesouhlasí obce a asociace odpadových firem. Podle nich to naruší existující a fungující systém třídění. Návrh počítá se čtyřmi korunami za obal a míst na jejich vracení by mělo být až 11 tisíc. Plošně ho má zavést novela s účinností od poloviny příštího roku.