„Nápad jsme dostali na naší minulé výstavě ve Skvrňanech, kam několik kluků, kteří dochází na kroužky do Aleše, dorazilo se svými rodiči. A protože se jim expozice moc líbila a na spoustu věcí se nás vyptávali, napadlo nás, že když kolejiště postavíme přímo u nich v klubovně, v prostoru, kam jsou všichni zvyklí chodit, bude mít možnost prohlédnout si vláčky pěkně zblízka a v klidu většina z nich,“ popisuje Robert Šesták ze spolku Vlaky Plzeňského kraje, jak to celé vzniklo.

Zdroj: Deník/Zdeněk Vaiz

Příznivci mašinek si mohli prohlédnout modelovou železnici ve velikosti H0 a k tomu další dvě kolejiště stejné velikosti. Provoz zajišťovali členové spolku přes aplikace v mobilních telefonech. Obsluhovat větší vláček na kruhovém kolejišti pomocí řídícího panelu si mohly vyzkoušet i děti. „Na hlavní dráze se nám prohání třeba i deset souprav najednou. K dispozici máme zhruba šedesátku lokomotiv a určitě hodně přes stovku vagónků,“ vysvětluje Šesták. „Máme tady výhradně vláčky, které můžete znát z našich tratí. Buď ze současnosti provozovaných Českými drahami, nebo dříve ČSD. Ty historické parní lokomotivy a vagony jsou také z provozu ČSD, všechno jezdilo u nás,“ doplňuje zapáleně Šesták.

Vlaky Plzeňského kraje je parta železničních nadšenců, které baví vše kolem drážní dopravy. Ve svém volném čase fotografují železniční provoz v blízkém i vzdálenějším okolí, sbírají vláčky, a vše kolem dopravy hlavně té vlakové. Pořádají také různé vlastní akce se zaměřením na veřejnou zejména kolejovou dopravu. Momentálně mají asi 15 členů.

Josef Němeček vystavuje v Přešticích modulové kolejiště.
Přeštický hasič a modelář vytvořil unikátní železniční svět

Spolek Aleš zajišťuje volnočasové aktivity pro lidi s mentálním postižením, aby si také mohli najít různé kulturní a sportovní vyžití. Nabízejí pestrou paletu kroužků např. taneční, turistický nebo výtvarný. „Když nás oslovili členové Vlaků Plzeňského kraje s nabídkou uspořádat výstavu pro naše klienty přímo u nás, a ještě to celé zcela zdarma, velmi rádi jsme to přijali,“ pochvaluje si předsedkyně spolku Aleš Marta Pácalová. „Na výstavu jsme v pátek pozvali kromě našich členů i děti ze Speciální základní školy a také další děti ze škol a družin v okolí. Jako poděkování jsme pak spolku nabídli, aby už hotovou výstavu o víkendu zpřístupnili i širší veřejnosti,“ doplňuje Marta Pácalová.

Výstavu si prohlédly stovky nejenom malých obdivovatelů mašinek a vláčků.