Barokní slavnost uspořádá v sobotu ve Valdštejnské zahradě v Praze západočeská metropole. Do sídla Senátu se totiž znovu vracejí Dny Plzně v Senátu. Před deseti lety je zavedl tehdejší senátor Jiří Šneberger, v posledních letech se ale akce vytratila. Teď ji Plzeň obnovuje a koná se pod záštitou senátorů Milady Emmerové a Lumíra Aschenbrennera.

„Letošní program bude ve znamení baroka a vystupovat budou mimo jiné i žongléři. Moje účinkování bude spočívat pouze ve slavnostním přípitku a zahajovacím proslovu. A velké slovní žonglérství to určitě nebude. Spíše poděkování všem, kdo se na tvorbě programu podíleli," uvedl senátor a starosta Slovan Lumír Aschenbrenner.

Podle šéfky plzeňského magistrátního odboru marketingu a prezentace Jany Komišové ovládne v sobotu 13. června Valdštejnskou zahradu baroko. Bude to vlastně taková ochutnávka a pozvánka na plzeňský letní festival 9 týdnů baroka. „Chceme pozvat Pražany a turisty na tento festival a vůbec do Plzně – Evropského hlavního města kultury 2015," vysvětlila Komišová. Samotný festival se uskuteční mezi 29. červnem a 30. srpnem na 63 místech Plzeňského kraje s unikátními barokními památkami.

„V Senátu nabídneme mimo jiné ochutnávku barokního menu," nastínila produkční festivalu Kateřina Melenová. Dodala, že baroko přineslo lidem tři novinky – čokoládu, šampaňské a kávu. „Čokoláda tehdy byla obrovská móda," poznamenala Melenová.

V dřívějších letech vypravoval dokonce magistrát do Senátu autobusy s Plzeňany, letos ale tuto službu nenabízí.

Den Plzně v Senátu

Uskuteční se v sobotu 13. června ve Valdštejnské zahradě v Praze.

Program je připraven od 9.50 do 18 hodin, vstup je zdarma. Sídlem Senátu provede zájemce z Plzně bývalý senátor a exprimátor Plzně Jiří Šneberger.