Když se spustil městský projekt napouštění Boleváku vodou z řeky Berounky a do vysychajícího rybníka začala v září 2022 natékat voda, potěšilo to sice plzeňskou veřejnost, ale vneslo i nečekaný svár mezi vedení Plzně a opozici. Ta obviňovala město z toho, že při slavnostním zprovoznění díla není k napouštění použitá přečištěná voda z Berounky, ale pitná voda odebíraná z vodovodu. Proti tomu se však město ohradilo.

Zdroj: Deník/Pavel Bouda

„Technologie je připravená, i vody v Berounce je dostatek. Voda ale obsahuje příliš mnoho rozpuštěných látek a technologie by byla příliš zatěžovaná,“ vysvětlil tehdy hydrobiolog Jindřich Duras s odkazem na to, že vodu v řece silně znečistily tehdejší vytrvalé deště. Pro účely slavnostního otevření se tedy rybník symbolicky napouštěl naakumulovanou čistou vodou ze zásobníku, který je součástí uzavřeného systému díla.

Dnes, po necelých dvou letech, snad veškeré spory utichly a vody ve Velkém boleveckém rybníku je nejvíce od června roku 2017. Do plného stavu chybí jen několik centimetrů. Pomohly srážky, hospodaření na bolevecké soustavě i zmíněné dopouštění přečištěné vody z řeky Berounky. Tu přivádí z čistírny odpadních vod do rybníka 600 metrů dlouhé potrubí.

„Ukazuje se, že i člověk ve městě může žít v synergii s přírodou. Pro projekt dopouštění vody jsem hlasoval už v minulé koalici, i proto mám nyní radost, že se přes některé původní skeptické názory ukázalo, že systém v kombinaci se srážkami funguje a má smysl,“ říká primátor města Plzně Roman Zarzycký.

Podle náměstka primátora Aleše Tolara chybělo k 18. březnu do zaplnění rybníku 14 centimetrů. „V létě roku 2022 chyběl v Boleváku více než metr vody. Mám velkou radost, že nám pomohla příroda více, než jsme doufali, a že nemuselo být napouštěcí zařízení v plném provozu po celou dobu. Představa zcela plného rybníka se nyní jeví dost reálná,“ podotýká náměstek Aleš Tolar s tím, že čerpací zařízení zůstane v pohotovosti i nadále, kdyby se opakovala suchá léta.

Na hrázi mezi Velkým a malým boleveckým rybníkem v Plzni vyroste nové pobytové místo s občerstvením, střešní terasou a molem s posezením nad vodou.
U Boleváku vyroste nový stánek s občerstvením. Moderní stavba vzbuzuje diskuze

Od roku 2022, kdy je napouštěcí zařízení v provozu, se načerpalo okolo 450 tisíc kubíků vody, nejvíce pak v loňském roce.

„Podstatná část vody přibyla také díky hospodaření na bolevecké soustavě. Část vody spadla ve formě srážek, část vody se dostala do rybníka prameny. Pomohlo také, že se voda nevsakovala do podloží a výpar v loňském roce nebyl tak velký,“ doplňuje Martin Gregar, vedoucí Oddělení vodního hospodářství a rybářství Správy veřejného statku města Plzně, která se o bolevecké rybníky stará. Dodal, že kvalita vody je výborná.

Za objekt na jímání vody z řeky Berounky a zařízení na její čištění i potrubí, které vodu vede, zaplatilo město 60, 2 milionu korun.

Aktuální stav vody ve Velkém boleveckém rybníku můžete sledovat i na webu bolevak.plzen.eu.