Není to zrovna příjemný pocit, zvláště pro někoho, kdo trpí závratěmi z výšek. Stoupáme po dlouhém chvějícím se hliníkovém žebříku, přistaveném v chodbě posledního patra školní budovy a vystupujeme z něj opatrně na velkou plochou střechu. Z okolních oken vedlejšího pavilonu nás pozorují desítky dětí, které zrovna mají přestávku ve vyučování. Pro ně to však není nijak výjimečná situace. Zde na střeše 25. základní školy ve Chválenické ulici v Plzni jsou od letošního roku umístěné dva včelí úly, které jsou součástí výuky.

„Máme včely na řadě míst v Plzni, ale i po celé republice. Celkem je to 190 úlů, z toho 120 na střechách nebo vedle budov. Staráme se tam o včely a ti, kterým budovy patří, mohou sledovat, jak se včelám daří. Třeba právě tady mohou děti z místní základní školy díky přímému přenosu z on-line kamer vidět v reálném čase, co se v úlu děje,“ říká včelař a zakladatel projektu Včely na střechách Pavel Mach.

Zdroj: Deník/Pavel Bouda

Ten má včelí úly umístěné i na dalších základních školách v Plzni. Ne všude se ale instalaci úlů na školních budovách podařilo dohodnout. „Na některých školách se stalo, že se ozvali někteří rodiče, protože převládla obava, a to i přímo od vedení škol, z případného pobodání včelami. Tam jsme se samozřejmě rozhodli úly neumisťovat. Ale musím říci, že ta obava je zbytečná. Včela nemá důvod létat do tmavších prostorů dovnitř místností, tu zajímají přírodní zdroje někde venku,“ vysvětluje včelař.

Petr Mach nyní společně se svou dcerou Zuzanou provádí podzimní léčení svých včelstev od roztočů Varroa. Pomocí takzvaného dýmáku včely zklidňuje a po otevření úlu nakape několik kapek speciálního roztoku na papírek. Ze zapáleného papírku se uvolňuje dým, který se dostane ke včelám a roztoči by z nich jeho působením měli spadnout.

Plzeňská radnice má na střeše dva včelí úly.
Na střeše plzeňské radnice žijí včely

Na upozornění, že kolem úlů leží i spousta mrtvých včel, mně odpovídá pohotově právě Zuzana, která se spolu se svým otcem o včelstva stará. „To není nic výjimečného, včely jsou totiž chytré a neumírají v úlu. Když cítí, že přichází jejich čas, tak vylétnou ven, aby třeba neroznášely nemoci v úlech. V přírodě si toho nevšimnete, ale tady je to na ploché střeše jen více vidět.“

V každém z úlů je mezi deseti až dvaceti tisíci jedinců a protože byla letošní sezona dobrá, vyprodukují mezi 20 až 30 kilogramy medu na jedno včelstvo. Úly má Pavel Mach rozmístěné nejen po Plzni, ale doslova po celé republice. Nejdále až v Uherském Hradišti, nejvýše na pražském City Toweru ve výšce 105 metrů.

Fakulta strojní Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) se zapojila do projektu společnosti Softech, jehož cílem je s využitím moderních technologií podrobně monitorovat život včel.
Podívejte se: Na střeše fakulty vznikla chytrá včelí laboratoř

„Tam je osobní kontrola úlů a starost o ně trochu náročnější. Ale pravidelně je na takovou dálku sledujeme pomocí senzorů a on-line kamer, jejichž přenos je na našem webu dostupný i veřejnosti,“ dodává Pavel Mach.

Proto kromě zvídavých školáků tak můžete dění v úlech na střechách budov bez pocitů závratě sledovat třeba i vy. Adresa je www.vcelynastrechach.cz.